Social and contextual modulation of ultrasonic distress vocalizations in wistar rats
Wistar sıçanlarında ultrasonik tehlike vokalizasyonlarının sosyal ve bağlamsal modülasyonu
- Tez No: 956864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEŞ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Psikoloji, Biology, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sıçanlar, tehlike algıladıklarında ultrasonik sesler çıkarırlar. Ancak ne“söyledikleri”ve ne kadar“konuştukları”tehlikeyi nasıl algıladıkları ve etraflarında kimin bulunduğu ile ilişkili olabilir. Bu tez çalışması, Wistar sıçanlarının artan yoğunluklu bağlamsal korku koşullanması, bağlam testleri ve işitsel irkilme testlerinde çıkardığı 22 kHz ultrasonik vokalizasyonların (USV) sosyal bağlam (stres sırasında aynı cinsiyetten bir başka hayvanın varlığı), cinsiyet (erkek veya dişi) ve algılanan tehdit seviyesi ile ilişkisine odaklanmaktadır. Sonuçlar, her üç faktörün de -cinsiyet, sosyal bağlam ve tehdit seviyesi- birbirleriyle etkileşim içerisinde bulunarak USV emisyon oranlarını modüle ettiğini ortaya koymaktadır. Çift olarak sınanan erkek sıçanlar, özellikle yüksek tehdit koşulları altında, diğer tüm gruplara kıyasla önemli ölçüde daha yüksek sayıda ve daha uzun süreli 22 kHz USV üretmiştir. Bu grupta yüksek bağlam-şok ilişkili korku koşullanması sırasında tekrarlanan aversif uyaranlar boyunca USV frekansında belirgin artış gözlemlenmiştir. Çift olarak sınanan bu hayvanlar ayrıca, çok sayıda eşzamanlı USV üretmiştir. Buna karşılık, tek başına test edilen dişi sıçanlar düşük yoğunluklu korku koşullanmasında diğer gruplar ile benzer seviyede USV üretmelerine rağmen, sonraki testlerde hiç USV üretmemiştir. Çift olarak sınanan dişi sıçanlar, yüksek stresli durumlarda tek başına sınanan dişilere kıyasla daha fazla USV üretmiştir. Bu bulgular, 22 kHz USV'lerin statik tehlike sinyalleri olmayıp; sıçanların sosyal bağlamları, cinsiyetleri ve algıladıkları tehdit seviyesi tarafından dinamik olarak şekillendirilen iletişimsel sinyaller olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Rats emit ultrasonic vocalizations when they perceive danger, but what they“say”and how often they“speak”may depend on how they perceive the immediacy of a perceived threat and who is around them. This thesis investigated how social context (presence of a same-sex conspecific during aversive experiences), sex (male or female), and the perceived threat intensity modulate 22 kHz ultrasonic distress vocalizations (USVs) of Wistar rats tested in increasing-intensity contextual fear conditioning, context tests, and acoustic startle tests. The results reveal that all three factors -sex, social context, and threat intensity- interact with one another to influence USV emission rates. Notably, pair-tested male rats exhibited a significantly higher amount of, and more sustained distress vocalizations compared to all other groups, particularly under high-threat conditions. The male dyads also displayed a significant increase in the principal frequency of their calls with repeated aversive stimuli during high context-shock contingency contextual fear conditioning and produced numerous overlapping, temporally coordinated calls. In contrast, single-tested females, despite initially vocalizing at similar levels to the other groups in low-intensity fear conditioning, remained completely silent in all subsequent tests. Pair-tested female rats emitted higher amounts of distress vocalizations compared to single females in higher-stress situations but still vocalized less than male pairs. These findings underscore that 22 kHz USVs are not static distress signals, but constitute communicative signals dynamically shaped by the animal's social environment, sex, and perceived threat level.