Türkiye'deki belediyelerde elektronik ve dijital katılım: Teorik bir model önerisi
Electronic and digital participation in municipalities in Türkiye: A theoretical model proposal
  1. Tez No: 956865
  2. Yazar: BURCU DEMİRDÖVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT BEKCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu doktora tezi, dijital katılım olgusunu yerel yönetimler düzeyinde ele almakta ve bu alana özgü bir kavramsal çerçeve oluşturmayı amaçlamaktadır. Dijital katılım, kamu yönetimi literatüründe giderek daha fazla dikkat çekmesine rağmen, yerel yönetimler bağlamında kuramsal olarak yeterince netleştirilememiş ve uygulamaya yönelik sistematik yaklaşımlarla derinlemesine incelenmemiştir. Bu çerçevede tez, belediyelerde dijital katılımın neyi ifade ettiğini açıklığa kavuşturmayı, kavramın sınırlarını analitik biçimde belirlemeyi ve yerel düzeyde işlerlik kazanabilecek özgün bir model geliştirmeyi hedeflemektedir. Araştırmanın ilk aşamasında yürütülen kapsamlı literatür incelemesiyle, dijital katılımı oluşturan temel bileşenler ayrıntılı biçimde analiz edilmiş; bu analizler doğrultusunda, vatandaşların karar alma süreçlerine daha bilinçli, etkin ve sürdürülebilir katılımını destekleyecek bir model önerilmiştir. Söz konusu model, yalnızca dijitalleşme süreçlerini yönetişim anlayışıyla bütünleştirmesiyle değil, aynı zamanda belediyelerin dijital katılım kapasitelerini artırmaya yönelik somut ve uygulanabilir politika önerileri sunmasıyla da dikkat çekmektedir. Geliştirilen model, yalnızca dijitalleşme süreçlerini yönetişim anlayışıyla bütünleştirmesiyle değil, aynı zamanda belediyelerin dijital katılım kapasitelerini artırmaya yönelik somut ve uygulanabilir politika önerileri sunmasıyla da özgünlük taşımaktadır. Ayrıca model, dijital katılım literatüründe henüz kuramsal olarak yeterince ele alınmamış bir aktörü, makineleri, karar alma süreçlerine etkide bulunan aktif bir bileşen olarak sürece dahil etmesiyle yenilikçi bir yaklaşım sunmaktadır. Bu yönüyle çalışma, yalnızca kuramsal bir boşluğu doldurmakla kalmamakta, aynı zamanda uygulamaya dönük geliştirilebilir bir dijital katılım modeli sunarak hem akademik literatüre hem de yerel yönetim pratiklerine somut ve özgün katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation examines the phenomenon of digital participation at the level of local governments and aims to develop a conceptual framework specific to this field. Although digital participation has increasingly attracted attention in the public administration literature, it has not yet been adequately conceptualized within the context of local governments, nor has it been systematically analysed through practice-oriented approaches. Accordingly, the study seeks to clarify what digital participation entails in the context of municipalities, to analytically define the boundaries of the concept, and to propose an original model that can be operationalized at the local level. In the first phase of the research, a comprehensive literature review was conducted to identify and analyse the fundamental components of digital participation. Based on this analysis, a model was developed to support more informed, effective, and sustainable citizen engagement in decision-making processes. The proposed model is distinctive not only in its integration of digitalization processes with the principles of governance, but also in its provision of concrete and applicable policy recommendations to enhance the digital participation capacities of municipalities. Furthermore, the model introduces a novel perspective by incorporating an actor that has not yet been sufficiently addressed in the digital participation literature, machines, as active components influencing decision-making processes. The dissertation also offers a comprehensive examination of the impact of information and communication technologies on participation, and critically evaluates the distinctions and intersections among related concepts such as e-participation, digital participation, e-government, and digital government from an interdisciplinary perspective. In this regard, the study not only addresses a significant theoretical gap, but also presents a practical and adaptable digital participation model, offering concrete and original contributions to both academic literature and local government practices.