Comparative analysis of generative AI models forautomated web page design
Otomasyonlu web sayfası tasarımı için üretici yapay zekamodellerinin karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 956868
  2. Yazar: GÖKAY AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL OKAN ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma doğal dil girdileri aracılığıyla web sayfası dizaynı oluşturma süreçlerini otomatize etmeyi amaçlayan uçtan uca bir yapay zeka sistemi önerisi sunmaktadır. Geliştirilen yöntem, iki aşamalı bir yapay zeka mimarisi üzerine kurulmuştur. İlk aşama olarak kullanıcı tarafından sağlanan web sayfasını betimleyen dil girdilerinden web sayfasında bulunması gereken elemanların en küçük parçalara ayırıp konumsal ilişkilerini tanımlayan bir düzen çıktısı oluşturulmaktadır. Bu web sayfası düzeni oluşturma sürecinde güncel doğal dil işleme teknolojilerinden ChatGPT, DeepSeek ve Gemini gibi büyük dil modelleri kullanılmaktadır. Sistemin ikinci aşamasında ise doğal dil modellerinden çıktı olarak alınan düzen şemaları görsel üretim modellerine girdi olarak verilmekte ve web arayüzü görselleri üretilmektedir. Ayrıca bu çalışmada farklı büyük dil modelleri ve görsel üretim modelleri incelenmiş, bu modellerin kombinasyonlarının web görseli üretimi sürecindeki başarısı karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Bu doğrultuda görsel çıktılar sektör uzmanlarının katılımıyla gerçekleştirilen A/B testlerinde değerlendirilmiş ve çeşitli metrikler ile kapsamlı bir performans analizi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular web görseli üretim sürecinde yapay zeka destekli otomasyon sistemlerinin kullanımının uygulanabilirliğini ve etkinliğini ortaya koymakta ve önerilen mimarinin katkılarını gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
This study proposes an end-to-end artificial intelligence system designed to automate the process of web page design through natural language inputs. The proposed methodology is built upon a two-stage AI architecture. In the first stage, user- provided textual descriptions are interpreted to extract the core components of a web page and generate a detailed layout that captures their spatial relationships at a detailed level. This layout generation process leverages state-of-the-art natural language processing technologies, particularly large language models such as ChatGPT, DeepSeek, and Gemini. In the second stage, the layout schemas generated by the large language models are input into image generation models to generate corresponding web interface images. Additionally, this study investigates different combinations of large language models and image generation models, presenting a comparative analysis of their effectiveness in web interface image generation. The generated images are evaluated through comparative preference survey sessions conducted with subject-matter experts, supported by various performance metrics to ensure comprehensive analysis. The findings demonstrate the feasibility and efficiency of AI-supported automation systems in web interface generation tasks and highlight the practical and theoretical contributions of the proposed hybrid architecture.