Zeytin üretiminde iklim değişikliğine dayalı riskler ve iklime uyum kabiliyetinin üreticiler açısından değerlendirilmesinde etkili olan faktörler: Muğla ili Milas ilçesi araştırması
Evaluation of risk factors based on climate change in olive production in Turkey from the farmers' perspectives and factors affecting farmers' climate change adaptability: A case study of Mi̇las district in Muğla
- Tez No: 956944
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLÇUBUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
İklim değişikliği, ekolojik, ekonomik ve sosyal boyutlarıyla çok yönlü bir etkiye sahiptir. Bu sürecin etkilerini en fazla hissedecek kesim; ekolojik ve ekonomik bileşenlerle doğrudan ilişkili kırsal kesimdir. Uzmanlar, iklim değişikliğinin Türkiye'nin de içinde yer aldığı Akdeniz Havzası üzerinde en güçlü şekilde etkili olacağına ve bu bölgedeki sıcaklık artışının diğer alanlara göre daha fazla olacağına dikkat çekmektedir. Zeytin, Akdeniz Havzası'nın tipik bitki türü olup, dünya zeytin ağacı varlığının %97'si bu bölgede yer almaktadır. Zeytin tarımının sürdürülebilirliği, hem ekolojik ve ekonomik dengeyi korumak hem de kırsal nüfusun yerinde tutulması açısından kritik öneme sahiptir. Bu tez çalışmasında, çiftçilerin iklim değişikliği algısı, farkındalık ve uyum düzeyleriyle ilgili çıkarımlarda bulunulmuş, ayrıca iklim değişiliğine karşı toplumsal kırılganlık-direnç dengesine ışık tutan faktörler incelenmiştir. Çalışmanın birincil verileri 2024 yılında Milas ilçesinde gerçekleştirilen 135 ankete dayanmaktadır. Sonuç olarak, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini hisseden çiftçilerin, zeytin yetiştiricilik tekniklerini değişen iklim şartlarına göre yönlendirmede yetersiz kaldıkları görülmüştür. Bunun temelinde, demografik özelliklerin yanı sıra, bölgede önem teşkil eden sosyo-ekonomik sorunların çiftçilerce öncelikli stres kaynağı olarak görülmesi yatmaktadır. Bölgede zeytincilik faaliyetlerinden elde edilen gelirlerin artan girdi maliyetlerini karşılamakta yetersiz kalması, çiftçilerin alternatif uyum tedbirleri oluşturmasını engellemektedir. Bir yandan çiftçilerin iklim değişikliği farkındalığı görece yüksek ve zeytinciliği gelecek kuşaklara aktarma arzusu güçlüdür; öte yandan, ileri yaş, yetersiz finansal kaynaklar ve kurumsal desteklerin sınırlılığı, mevcut uyum kapasitesini önemli ölçüde sınırlandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Climate change exerts a multifaceted impact encompassing ecological, economic, and social dimensions. The rural population, directly intertwined with ecological and economic components, is poised to experience the most pronounced effects of this process. Experts emphasize that climate change will have its most significant impact on the Mediterranean Basin, including Türkiye, with temperature increases in this region projected to exceed those in other areas. Olive cultivation, emblematic of the Mediterranean Basin, accounts for 97% of the global olive tree population. The sustainability of olive agriculture is of critical importance, not only for maintaining ecological and economic equilibrium but also for ensuring the retention of rural populations. This thesis investigates farmers' perceptions, awareness, and adaptation levels concerning climate change, while also exploring factors that illuminate the balance between societal vulnerability and resilience to climate change. The primary data of the study is based on 135 surveys conducted in the Milas district in 2024.The findings reveal that farmers, who are acutely affected by the adverse impacts of climate change, are inadequately equipped to adapt olive cultivation techniques to evolving climatic conditions. This inadequacy stems from demographic characteristics and the prioritization of socio-economic challenges in the region as primary sources of stress for farmers. The insufficiency of income from olive farming to offset rising input costs hinders farmers' ability to develop alternative adaptation measures. While farmers exhibit relatively high awareness of climate change and a strong desire to pass olive cultivation to future generations, advanced age, limited financial resources, and inadequate institutional support significantly constrain their adaptive capacity.