Rest apı tabanlı çok kriterli karar verme analizi ile ürün karşılaştırma sistemi tasarımı ve uygulaması
Design and implementation of a product comparison system using multi-criteria decision making analysis based on rest api
  1. Tez No: 956947
  2. Yazar: ÖMER FARUK ARVASİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında, çok kriterli karar verme (ÇKKV) yöntemleri kullanılarak çevrim içi alışveriş ortamlarında sunulan ürünlerin karşılaştırmalı analizini yapabilen bir karar destek sistemi tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Geliştirilen sistem, RESTful mimari ilkeleri doğrultusunda oluşturulmuş, PHP programlama dili kullanılarak kodlanmış ve veritabanı işlemleri MySQL ile gerçekleştirilmiştir. Kullanıcılar, belirledikleri kriterler ve bu kriterlerin ağırlıkları doğrultusunda alternatif ürünleri değerlendirebilmekte, karar sürecine yönelik sonuçları sistem aracılığıyla elde edebilmektedir. Sistem, CRITIC yöntemi ile nesnel ağırlık belirleme, TOPSIS yöntemi ile ideal çözüme yakınlık bazlı sıralama ve ELECTRE yöntemi ile ikili karşılaştırma temelli baskınlık analizi yapabilme yeteneklerine sahiptir. JSON formatında veri alışverişi sağlayan API, hem manuel hem de sistem tarafından hesaplanan ağırlıklarla çalışabilmekte; kullanıcıya karar sürecinde esneklik ve şeffaflık sunmaktadır. Uygulama aşamasında geliştirilen istemci arayüzü aracılığıyla API test edilmiş, analiz sonuçları JSON çıktılar ve yönlü grafikler ile görselleştirilmiştir. Sistem, ölçeklenebilir, modüler ve genişletilebilir yapısıyla farklı sektörlere uygulanabilir niteliktedir. Özellikle e-ticaret, tedarik yönetimi ve hizmet kalitesi değerlendirmesi gibi alanlarda karar vericilere etkin destek sunabilecek bir altyapı sağlanmıştır. Çalışma sonucunda, geliştirilen RESTful API tabanlı sistemin hem teknik doğruluk hem de kullanıcıya sunduğu karar desteği açısından başarılı bir çözüm sunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a decision support system capable of performing comparative analysis of products offered in online shopping environments using Multi-Criteria Decision Making (MCDM) methods has been designed and developed. The system was implemented in accordance with RESTful architectural principles, coded using PHP, and integrated with a MySQL database for data management. Users can evaluate alternative products based on their specified criteria and associated weights, obtaining data-driven results to support the decision-making process. The system incorporates the CRITIC method for objective weight determination, the TOPSIS method for ranking alternatives based on proximity to the ideal solution, and the ELECTRE method for dominance analysis through pairwise comparisons. The API exchanges data in JSON format and can operate with either manually defined or system-generated weights, offering flexibility and transparency to the user. During the implementation phase, the developed API was tested using a client interface. The analysis results were returned as JSON outputs and visualized through directed graphs. With its scalable, modular, and extensible architecture, the system is suitable for deployment across various industries. In particular, it provides effective decision-making support in areas such as e-commerce, supply chain management, and service quality evaluation. As a result, the developed RESTful API-based system has proven to be a successful solution in terms of both technical accuracy and decision support capability. Furthermore, the proposed system has the potential to evolve into a comprehensive decision support platform through the integration of additional methods and user interface enhancements in the future.