Hepg2 karaciğer kanseri hücre hattında ML351'in semaforin sinyal yolakları üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of ML351 on semaphorin signaling pathways in hepg2 liver cancer cell line.
  1. Tez No: 956946
  2. Yazar: ÇAĞLA TUTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ŞENTÜRK, DOÇ. DR. FATİH KAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kanser, küresel ölçekte ciddi bir sağlık problemi oluşturmaktadır ve karaciğer kanseri bu kapsamda önemli bir yer tutmaktadır. Karaciğer kanserinin en yaygın alt tipi olan hepatoselüler karsinom (HCC), bu hastalığın en sık görülen formudur. Bu çalışmada, HepG2 adı verilen karaciğer kanseri hücre hattı kullanılarak ML351 bileşiğinin semaforin sinyal yolakları üzerindeki potansiyel etkileri araştırılmıştır. ML351'in hücre canlılığı üzerindeki sitotoksik etkileri MTT testi ile analiz edilmiş, uygulanan dozlara bağlı olarak hücre canlılığında anlamlı azalmalar gözlemlenmiştir. Özellikle 10 µM konsantrasyonundaki ML351'in 24 saatlik uygulama sonucunda hücre canlılığını belirgin biçimde düşürdüğü saptanmıştır. Ayrıca, ML351 tedavisinin SEMA3A protein düzeylerini doza bağlı olarak azalttığı belirlenmiştir. Bu bulgular, ML351'in HepG2 hücrelerinde semaforin sinyal yolaklarını hedef alarak antitümör etki gösterebileceğini ortaya koymaktadır. Elde edilen veriler, ML351'in karaciğer kanseri tedavisinde potansiyel bir terapötik ajan olabileceğine işaret etmektedir. Ancak bu etkinin doğrulanabilmesi için, ML351'in farklı karaciğer kanseri hücre hatları ve çeşitli kanser türleri üzerindeki etkilerinin kapsamlı biçimde değerlendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca, semaforin sinyal yolakları üzerindeki moleküler mekanizmalarının ayrıntılı olarak aydınlatılması önem arz etmektedir. Bu bağlamda, ileride gerçekleştirilecek in vivo ve klinik çalışmalar, ML351'in terapötik etkinliği ve güvenliğine yönelik daha güçlü kanıtlar sağlayacaktır. Bu çalışma, ML351'in karaciğer kanseri hücreleri üzerindeki etkilerini ortaya koyarak, gelecekte yapılacak araştırmalar için öncü veriler sunmaktadır. Elde edilen sonuçlar, ML351'in terapötik potansiyeline dair önemli ipuçları sağlayarak, bu bileşiğin kanser biyolojisi alanındaki çalışmalara entegre edilmesine yönelik bilimsel bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cancer is a major global health concern, and liver cancer holds a significant place within this context. Hepatocellular carcinoma (HCC), the most common subtype of liver cancer, represents the predominant form of this disease. In this study, the potential effects of a compound named ML351 on semaphorin signaling pathways were investigated using the HepG2 liver cancer cell line. The cytotoxic effects of ML351 on cell viability were assessed by MTT assay, and dose-dependent reductions in cell viability were observed. In particular, treatment with 10 µM ML351 for 24 hours resulted in a marked decrease in cell viability. Furthermore, ML351 treatment significantly reduced SEMA3A protein levels in a dose-dependent manner. These findings suggest that ML351 may exert antitumor effects in HepG2 cells by modulating semaphorin signaling pathways. The obtained data suggest that ML351 may represent a potential therapeutic agent in the treatment of liver cancer. However, to validate this effect, comprehensive investigations are required to assess its impact on various liver cancer cell lines and other cancer types. Furthermore, elucidating the molecular mechanisms of ML351 on semaphorin signaling pathways is of significant importance. In this context, future in vivo and clinical studies are essential to provide more robust evidence regarding the therapeutic efficacy and safety of ML351. This study presents initial data on the effects of ML351 on liver cancer cells, providing a basis for future research. The results offer valuable insights into the therapeutic potential of ML351 and lay the groundwork for its possible integration into cancer biology research.