Yer seçim çalışmalarında CBS destekli yarı otonom planlama botu kullanımı
Use of GIS-supported semi-autonomous planning bot in site selection studies
  1. Tez No: 956948
  2. Yazar: ANIL ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÇABUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Peyzaj Mimarlığı, Science and Technology, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İzmir ili Karaburun ilçesinde yapılması planlanan bir sağlık tesisi için yer seçim süreci, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) destekli yarı otonom bir planlama botu aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, Ian McHarg'ın Design with Nature adlı eserindeki ekolojik planlama ilkelerinden yararlanılarak, doğal süreçlerle uyumlu ve çevresel sürdürülebilirliği esas alan bir yer seçim modeli oluşturulmuştur. Süreç boyunca bilgi sağlama ve analiz amacıyla dört farklı GPT (Generative Pre-trained Transformer) modeli yapılandırılmıştır. İlk model, McHarg'ın stratejilerini içeren bir bilgi tabanı sunarak ekolojik çerçeveyi oluşturmuştur. İkinci model, İzmir'e özgü demografik ve çevresel verileri derlemiş; üçüncü model ise Karaburun'un mekânsal özelliklerine ilişkin bilgiler (ör. topografya, arazi kullanımı) sağlamıştır. Bu üç model yalnızca bilgi sunmuş, karar sürecine doğrudan müdahil olmamıştır. Dördüncü model ise bu verileri birleştirerek yer seçim kriterlerini tanımlamış, bunları planlama stratejileriyle ilişkilendirmiş ve Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) yöntemiyle kriter ağırlıklarını hesaplamıştır. CBS tabanlı overlay (katmanlama) analizi ile Karaburun ilçesi için“uygun”,“orta uygun”ve“uygun olmayan”alanlar tematik haritalarla görselleştirilmiştir. Bu çalışma, yapay zekâ tabanlı sistemlerin ekolojik planlama süreçlerine entegrasyonunun karar mekanizmalarını daha doğru ve verimli hâle getirebileceğini ortaya koymuştur. Ayrıca McHarg'ın ekolojik tasarım ilkelerinin modern teknolojilerle uyumlu biçimde uygulanabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The site selection process for a planned hospital in Karaburun, İzmir, was conducted using a semi-autonomous planning bot supported by Geographic Information Systems (GIS). A site selection model based on environmental sustainability and aligned with natural processes was developed using Ian McHarg's ecological planning principles outlined in Design with Nature. Four different GPT (Generative Pre-trained Transformer) models were utilized for information provision and analysis. The first model provided a comprehensive knowledge base on McHarg's planning strategies. The second model compiled demographic, economic, and environmental data specific to İzmir. The third model offered spatial data for Karaburun, including topography, land use, and transportation networks. These three models served as data sources only, without participating in the decision-making process. The fourth model synthesized all inputs, identified site selection criteria, related them to planning strategies, and calculated criteria weights using the Analytical Hierarchy Process (AHP). The resulting weights were applied in GIS-based overlay analyses, producing thematic maps classifying areas as“suitable,”“moderately suitable,”or“unsuitable.”This study demonstrates that integrating AI-based systems into ecological planning can enhance the accuracy and efficiency of decision-making. It also highlights the adaptability of McHarg's principles to modern technologies and offers an innovative approach to sustainable site selection.