Türkiye'de kentleşme ve genç işsizlik arasındaki ilişkinin ampirik analizi
Empirical analysis of the relationship between urbanization and youth unemployment in Türkiye
  1. Tez No: 956949
  2. Yazar: HAMZA ÖZBİLGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET VAHİT EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de kentleşme sürecinin genç işsizliği üzerindeki etkilerini çok boyutlu ve bütüncül bir yaklaşımla incelemektedir. Çalışmada, kentleşmenin tarihsel gelişimi, iç göç dinamikleri, ekonomik ve sosyal dönüşümler ile genç nüfusun işgücü piyasasına entegrasyonu arasındaki ilişkiler kapsamlı şekilde analiz edilmiştir. Kentleşmenin yalnızca mekânsal bir olgu olmadığı; üretim, sosyal örgütlenme, eğitim ve istihdam başta olmak üzere toplumsal yaşamın pek çok alanında köklü değişikliklere yol açtığı vurgulanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de kentleşme ile genç işsizliği arasındaki ilişkiyi ampirik olarak araştırmaktır. Bahsi edilen araştırma için 1988-2023 dönemine ait yıllık verilerle zaman serisi yöntemi uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre Hacker ve Hatemi-J nedensellik testinde herhangi bir nedensellik yokken, Breitung ve Candelon (2006) frekans dağılımı testinde uzun, orta ve kısa vadede nedensellik ilişkileri tespit edilmiştir. Analize dahil edilen kentleşme, doğrudan yabancı yatırım ve sabit sermaye yatırımı ile genç işsizliği arasında ilişki olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın bulguları, hızlı kentleşmenin ve buna bağlı iç göç hareketlerinin genç işsizliği üzerinde doğrudan ve dolaylı etkiler yarattığını göstermektedir. Kentlerde istihdam olanaklarının yetersizliği, altyapı ve sosyal hizmetlerdeki eksiklikler ile eğitim-istihdam arasındaki uyumsuzluk, genç işsizliğinin artmasında temel faktörler olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca, büyük şehirlerde göçle gelen gençlerin işgücü piyasasına entegrasyonunda yaşanan güçlükler ve eğitim seviyesi yüksek gençlerde dahi işsizlik oranlarının yüksek seyretmesi dikkat çekici bir bulgu olarak belirlenmiştir. Genç işsizliğinin sadece ekonomik değil, aynı zamanda toplumsal uyum, sosyal dışlanma ve psikososyal açıdan da ciddi etkiler doğurduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada genç işsizliğiyle mücadelede eğitim-istihdam uyumunun artırılması, mesleki ve teknik eğitimin güçlendirilmesi, aktif işgücü politikalarının geliştirilmesi ve genç girişimciliğinin desteklenmesi başlıca çözüm yolları olarak önerilmiştir. Kentleşmenin sürdürülebilir biçimde yönetilmesi, kırsal kalkınmanın teşvik edilmesi ve sosyal uyum politikalarının yaygınlaştırılması da çalışmanın önemli sonuçları arasındadır. Bu çalışma, hem literatüre hem de politika yapıcılara yol gösterici katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the multifaceted impacts of urbanization on youth unemployment in Turkey through a comprehensive and holistic approach. The research analyzes the historical development of urbanization, internal migration dynamics, economic and social transformations, and the integration of young people into the labor market. It emphasizes that urbanization is not merely a spatial phenomenon but also leads to profound changes in social organization, education, employment, and overall societal structure. The aim of this study is to empirically investigate the relationship between urbanization and youth unemployment in Turkey. For the aforementioned research, time series method was applied with annual data for the period 1988-2023. According to the findings, while there is no causality in the Hacker and Hatemi-J causality test, Breitung and Candelon (2006) frequency distribution test reveals causality relationships in the long, medium and short run. There is a relationship between urbanization, foreign direct investment, fixed capital investment and youth unemployment. The findings demonstrate that rapid urbanization and related internal migration have both direct and indirect effects on youth unemployment. Insufficient employment opportunities in urban areas, inadequacies in infrastructure and social services, and the mismatch between education and employment are identified as key drivers of rising youth unemployment. Furthermore, the study highlights that even highly educated young people face high unemployment rates, and the integration of young migrants into urban labor markets remains a significant challenge. It is also determined that youth unemployment creates serious issues not only economically, but also in terms of social cohesion, social exclusion, and psychosocial well-being. In conclusion, this study recommends strengthening the alignment between education and employment, improving vocational and technical training, developing active labor market policies, and supporting youth entrepreneurship as main solutions. Sustainable urban management, fostering rural development, and expanding social cohesion policies are also among the study's key findings. This study offers valuable contributions to both the academic literature and policy makers.