Yozgat Bozok Üniversitesi akademisyenlerinin psikolojik sağlamlıkları ile iş-aile yaşam çatışmalarının ilişkisi
The relationship between psychological resilience and work-family life conflicts of Yozgat Bozok University academics
  1. Tez No: 956950
  2. Yazar: DİLEK ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği (Disiplinlerarası) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı tüm fakülte/ yüksekokul/enstitü/meslek yüksekokullarında görev yapan akademik personelin psikolojik sağlamlık düzeyleri ile iş-aile yaşam çatışmaları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kesitsel tipte olup, 2025 yılında 549 akademisyen ile yüz yüze anket uygulanmıştır. Veriler Sosyodemografik Soru Formu, Yetişkin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (YPSÖ) ve İş-Aile Yaşam Çatışması Ölçeği (İAYÇÖ) kullanılarak toplanmıştır. Çalışmanın yapılabilmesi için Rektörlük izni ve etik kurul onayı alınmıştır. SPSS 26.0 yazılımı kullanılarak ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde ANOVA ve ANCOVA testleri uygulanmıştır. Üniversite'de görev yapan akademisyenlerden %59,9'u kadın, %40,1'i erkek %65'i evli olup, yaş ortalaması 38.50, çocuk sayısı ortalamaları 1.20'dir. Akademisyenlerin genel olarak psikolojik sağlamlıklarının iyi olduğunu, ancak İAYÇÖ'nün orta düzey ortalamalarının (M=28.40, SD=7.50) iş-aile çatışmasının yaşandığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the psychological resilience levels of academic staff working in all faculties/colleges/institutes/vocational schools affiliated to the Presidency of Yozgat Bozok University and work-family life conflicts. The study is cross-sectional in type, and a face-to-face survey was conducted with 549 academicians in 2025. Data were collected using the Sociodemographic Questionnaire, Adult Psychological Resilience Scale (YPSÖ) and Work-Family Life Conflict Scale (WFL). Permission from the Presidency and ethics committee approval were obtained for the study. It was analyzed using SPSS 26.0 software. ANOVA and ANCOVA tests were applied in the analysis of the data. Of the academicians working at the university, 59.9% were female, 40.1% were male, 65% were married, the average age was 38.50, and the average number of children was 1.20. It has been revealed that academicians generally have good psychological resilience, but the mid-level averages of the IAYÇÖ (M=28.40, SD=7.50) show that work-family conflict is experienced.