İdare hukuku açısından sahipsiz hayvanlar
Stray animals in the terms of administrative law
- Tez No: 956955
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMAN SACİT BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
İnsan ile hayvan arasındaki ilişki tarih boyunca çeşitli biçimlerde varlığını sürdürmüştür. Bu ilişkide bazen hayvanların korunması esası ön planda tutulmuş, bazen ise insan ihtiyaçları hayvanların yaşam hakkının önüne geçmiştir. Modern toplumlarda hayvan haklarının gelişimiyle birlikte, devletin hayvanlara yönelik sorumlulukları da daha görünür hâle gelmiştir. Özellikle sahipsiz hayvanlar, hem bir çevre ve toplum sağlığı meselesi hem de idare hukuku bakımından görev ve yetki tartışmalarına konu olmaktadır. Sahipsiz hayvanlar, günümüzde pek çok şehirde artan nüfuslarıyla birlikte kamu düzeni, sağlık, çevre güvenliği ve bireylerin yaşam hakkı gibi çeşitli alanlarda sorunlara yol açabilmektedir. Bu hayvanların korunması, bakımı, denetimi ve gerektiğinde rehabilitasyonu, idarenin hem sosyal devlet ilkesi hem de kamu yararı doğrultusunda yerine getirmesi gereken görevler arasında yer almaktadır. Ancak sahipsiz hayvanlara ilişkin uygulamalarda karşılaşılan yapısal ve hukuki sorunlar, idarenin bu görevini yeterli ve etkili şekilde yerine getirip getirmediğini sorgulamayı gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada, sahipsiz hayvanlara ilişkin idari düzenlemeler ve uygulamalar, idare hukuku ilkeleri çerçevesinde değerlendirilmektedir. Sahipsiz hayvanlara yönelik olarak alınan önlemlerin yasal dayanakları, idare makamlarının yetki ve sorumlulukları ile bu alandaki hukuki boşluklar ayrıntılı olarak incelenmiştir. Özellikle belediyelerin sahipsiz hayvanlara dair görevlerini yerine getirmede karşılaştıkları kurumsal yetersizlikler, denetimsizlik ve koordinasyon eksiklikleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The relationship between humans and animals has existed in various forms throughout history. In this relationship, sometimes the protection of animals has been prioritized, and sometimes human needs have taken precedence over the right to life of animals. With the development of animal rights in modern societies, the responsibilities of the state towards animals have become more visible. In particular, stray animals are a matter of environmental and public health as well as a subject of duty and authority debates in terms of administrative law. Stray animals may cause problems in various areas such as public order, health, environmental safety and individuals' right to life with their increasing population in many cities today. The protection, care, control and, when necessary, rehabilitation of these animals are among the duties that the administration must fulfill in line with both the social state principle and the public interest. However, structural and legal problems encountered in the practices regarding stray animals make it necessary to question whether the administration fulfills this duty adequately and effectively. In this study, administrative regulations and practices regarding stray animals are evaluated within the framework of administrative law principles. The legal basis of the measures taken for stray animals, the powers and responsibilities of administrative authorities and the legal gaps in this field have been examined in detail. In particular, the institutional inadequacies, lack of supervision and lack of coordination faced by municipalities in fulfilling their duties regarding stray animals are emphasized.