Security system of spectrum sharing auction
Spektrum paylaşımı müzayedesinin güvenlik sistemi
  1. Tez No: 956967
  2. Yazar: AHMED KANAAN KADHIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİT YAHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
2025'e kadar mobil iletişim spektrum talebindeki artış, Nesnelerin İnterneti (IoT) için arz-talep dengesizliklerinin ele alınmasını gerektiriyor. Dinamik Spektrum Paylaşımı (DSS) ve Bilişsel Radyo (CR) gibi IoT spektrum paylaşım çözümleri, 5G sistemleri için spektrum kullanımını ve verimliliği artırmaktadır. Bununla birlikte, enerji tüketimi, özellikle uzun süre çalışan düğümler için önemli bir sorundur. Spektrum açık artırmalarının güvenliği adil bir uygulama için çok önemlidir, ancak karmaşık ağ ortamlarında bütünlüğü korumak zordur. Güvenlik endişelerini ve zorluklarını ele almak için güvenli bir çift spektrum açık artırma mimarisi geliştirilmiştir. Bu tezde, spektrum tahsisi ve açık artırmasına odaklanarak, düşük karmaşıklıkta, güvenli ve verimli bir spektrum açık artırması sunmak için uygun baz istasyonlarını (BS'ler) seçen paylaşımlı açık artırma sistemi için iki aşamalı bir güvenlik algoritması önerilmektedir. İlk adımda, ikincil kullanıcılara (SU'lar) verilerini korumak için teklif verme yöntemleri sağlamak için bir Paillier kriptosistem yaklaşımı sağlanmıştır. Broker (açık artırmayı düzenleyen) ve SU'lar (teklif verenler) arasındaki verideki her sembolün güvenliğini artırmak için, ikinci adımda her teklif verenin verisi tek çözünürlüklü dalgacık dönüşümü kullanılarak şifrelenir. Her teklif veren için özel tabanlar gerçekleştirmek için bir piramit algoritmasına dayalı olarak yapılandırılabilir. Böylece, her teklif sahibinin verileri farklı kodlarla şifrelenecektir. Broker ve SU'lar arasında her bir teklif sahibinin verileri çift şifrelenerek daha iyi bir güvenlik seviyesi elde edilecektir.
Özet (Çeviri)
The rise in mobile communication spectrum demand by 2025 necessitates addressing supply-demand imbalances for the Internet of Things (IoT). IoT spectrum-sharing solutions, such as Dynamic Spectrum Sharing (DSS) and Cognitive Radio (CR), improve spectrum usage and efficiency for 5G systems. However, energy consumption is a major issue, especially for long-operating nodes. Security of spectrum auctions is crucial for fair conduct, but maintaining integrity in complex network settings is challenging. A secure double spectrum auction architecture has been developed to address security concerns and challenges. In this thesis, a two cascaded securing algorithm for the sharing auction system that selects appropriate base stations (BSs) to offer a low-complexity, secure, and efficient spectrum auction, with a focus on spectrum allocation and its auction is proposed. In the first step, a Paillier cryptosystem approach is provided to provide secondary users (SUs) with bidding methods to safeguard its data. To increase the security of every symbol in the data between the broker (auctioneer) and SUs (bidders), the second step encrypts each bidder's data using a single resolution wavelet transform. It can be structured based on a pyramid algorithm to perform private bases for every bidder. Thus, the data for every bidder will be encrypted with different codes. A better level of security will be achieved by double-encrypting each bidder's data between the broker and the SUs. The simulation result reveals that, the proposed double security increases the satisfaction, immunity, security, and utility. In addition, when applied to the 5G signal, the proposed approach produced graphical results that showed high bidder satisfaction and auction income for the BSs. The impact of Monte-Carlo simulation is also taken into consideration by trying different number of iteration. The results have a significant performance with the big number of iteration. Thus, a big number of Monte-Carlo simulation with doubled security process for the auction spectrum sharing system.