Özel öğrenim gruplarında dijital oyun bağımlılığı yaygınlığının incelenmesi
A study of the prevalence of digital game addiction in special education groups
- Tez No: 956968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT KIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Davranışsal bağımlılık; kişilerin sürekli tekrar eden bir şekilde davranışta bulunması, davranışı üzerindeki kontrolünün azalması, davranıştan önce istek ve aşerme duyması ve bir davranışı olumsuz sonuçlarına rağmen devam ettirmesidir. Davranışsal bağımlılıklardan biri olan Oyun Oynama Bozukluğu, ICD 11'de (Uluslararası Hastalık Sınıflaması 11) 12 aylık bir sürede kendini gösteren ve oyun oynama davranışının klinik olarak önemli bir bozukluk ve sıkıntıya yol açan tekrarlayıcı kullanımı olarak tanımlanmıştır. Teknolojik aletlerin gelişimiyle giderek artan bu bağımlılığa özellikle çocuklarda ve ergenlerde yoğun olarak rastlanmaktadır. Özel gereksinimli bireylerde de internette oyun kullanımı görülmektedir. Yaşıtlarına göre normal gelişim seviyesinde olmayan ve fiziksel, bilişsel, duyumsal ve sosyal olarak farklılık gösteren bireyler, özel gereksinimli birey olarak ifade edilir. Bu çalışmanın amacı, farklı özel eğitim gruplarındaki dijital oyun bağımlılığı yaygınlığının incelenmesidir. Araştırmamız, Çiğli'de bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde yapılmıştır. Çalışmamıza Otizm Spektrum Bozukluğu veya Özel Öğrenme Güçlüğü veya Zihinsel Yetersizlik tanılı 12-18 yaş aralığındaki 151 özel gereksinimli öğrenci ile onların birer velisi katılmıştır. Veri toplama aracı olarak Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği kullanılmıştır. Öğrencilerin ölçekten elde edilen Monotetik tanıya göre bağımlılık oranı %29,8 ve Politetik tanıya göre bağımlılık durumları %60,3'tür. Tanı grupları karşılaştırıldığında Zihinsel Yetersizlik tanılı öğrencilerin dijital oyun bağımlılığı ölçeğinden aldığı ortalama puanı (21,9 ± 7,6), otizm spektrum bozukluğu (17,9 ± 7,8) ve özel öğrenme güçlüğü (18,4 ± 6,8) tanılı öğrencilere göre anlamlı olarak daha yüksektir (p=0,015). Farklı tanılardaki özel öğrenim gruplarının dijital oyun bağımlılığı puanları, literatürde normal gelişim gösteren yaşıtlarıyla yapılan çalışmalara göre daha yüksek bulunmuştur. Zihinsel Yetersizlik tanılı öğrencilerin, diğer gruplardan daha yüksek düzeyde risk taşıdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Behavioral addiction is when people engage in a behavior repeatedly, have reduced control over their behavior, experience cravings and craving before the behavior, and continue a behavior despite its negative consequences. Gaming Disorder, one of the behavioral addictions, is defined in ICD 11 (International Classification of Diseases 11) as the repetitive use of gaming behavior that manifests itself over a 12-month period and leads to clinically significant impairment and distress. This addiction, which is increasing with the development of technological devices, is especially common in children and adolescents. Internet game use is also seen in individuals with special needs. Individuals who are not at a normal developmental level compared to their peers and who differ physically, cognitively, sensory and socially are referred to as individuals with special needs. The aim of this study is to examine the prevalence of digital game addiction in different special education groups. Our study was conducted in a special education and rehabilitation center in Çiğli. A total of 151 students with special needs diagnosed with Autism Spectrum Disorder or Specific Learning Disabilities or Intellectual Disability between the ages of 12-18 and their parents participated in our study. Digital Game Addiction Scale was used as a data collection tool. The rate of addiction according to the Monothetic diagnosis obtained from the scale was 29.8% and the rate of addiction according to the Polythetic diagnosis was 60.3%. When the diagnosis groups were compared, the mean score of the students diagnosed with Intellectual Disability (21.9 ± 7.6) was significantly higher than the students diagnosed with Autism Spectrum Disorder (17.9 ± 7.8) and Specific Learning Disability (18.4 ± 6.8) (p=0.015). Digital game addiction levels of special education groups across different diagnoses were found to be higher studies conducted with their peers with normal development in literature, and students with Intellectual Disability were found to have a higher risk than other groups.