Bazı buğdaygil yembitkilerinde azotlu gübre dozlarının önemli tarımsal karekterler üzerine etkileri
Effects of nitrogen fertilizer doses on important agronomic characters in some forage grasses
- Tez No: 95697
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN EKİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Doktora Tezi BAZI BUĞDAYGÎL YEMBİTKİLERİNDE AZOTLU GÜBRE DOZLARININ ÖNEMLİ TARIMSAL KAREKTERLER ÜZERİNE ETKİLERİ ErolKARAKURT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Hayrettin EKİZ Bu araştırma, Ankara koşullarında ban buğdaygil yembitkilerme uygulanan değişik azotlu gübre ve ahır gübresi dozlarının önemli tarımsal karakterlere etkilerinin belirlenmesi amacıyla 1996-1997 yıllarında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında yürütülmüştür. Araştırmada materyal olarak otlak ayrığı, mayi aynk ve kılçıksız brom bitkileri kullanılmıştır. Bu üç bitkiye % 21 'lik amonyum sülfatın 0, 4, 8, 12 kg/da N ve ahır gübresinin 1000, 2000, 3000 kg/da dozları uygulanmıştır. Bu araştırmada fide sayısı, fide gelişimi, başaklanma tarihi, ana sap uzunluğu, ana sap kalınlığı, yaprak sayısı, kardeş sayısı, yeşil ve kuru ot verimi, kuru madde oram ve verimi ile ham protein oram ve verimi değerleri incelenmiştir. Ayrıca bu araştırmada kuru ot verimi ile bazı özellikler arasındaki ilişkiler korelasyon ve path analizleriyle belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, en yüksek fide sayısı ve fide gelişmesi otlak ayrığı bitkisinde dekara 2000 kg, kılçıksız brom bitkisinde ise dekara 3000 kg ahır gübresi uygulamasından elde edilmiştir. Mavi aynk bitkisinde en yüksek fide sayısı dekara 3000 kg ahır gübresi uygulamasından elde edilirken, en iyi fide gelişimi değeri kontrol parselinden elde edilmiştir. Otlak ayrığı bitkisinde en yüksek ana sap uzunluğu, kardeş sayısı, yeşil ve kura ot verimi, kuru madde oram ve verimi ile ham protein oram ve verimi değerleri dekara 12 kg N uygulamasından elde edilmiştir. Bununla birlikte en yüksek ana sap kalınlığı değeri aynı grupta yer alan kontrol ve dekara 4 kg N uygulamasından elde edilirken, en yüksek yaprak sayısı değeri kontrol parsellerinden elde edilmiştir.Mavi aynk bitkisinde en yüksek yeşil ve kuru ot verimi, kura madde verimi ile ham protein oranı ve verimi değerleri dekara 12 kg N uygulamasından elde edilmiştir. Bununla birlikte en yüksek ana sap uzunluğu ve ana sap kalınlığı değerleri dekara 3000 kg ahır gübresi uygulamasından elde edilirken, en yüksek yaprak sayısı değeri dekara 8 kg N uygulamasından, en yüksek kura madde oram kontrolden ve en yüksek kardeş sayısı ise aynı grupta yer alan dekara 12 kg N ile 3000 kg ahır gübresi uygulamasından elde edilmiştir. Kılçıksız brom bitkisinde ise en yüksek yaprak sayısı, kardeş sayısı, yeşil ve kuru ot verimi, kuru madde verimi ile ham protein oram ve verimi değerleri dekara 12 kg N uygulamasından elde edilmiştir. Bununla birlikte en yüksek ana sap kalınlığı değeri kontrol parsellinden, en yüksek ana sap uzunluğu dekara 3000 kg ahır gübresi uygulamasından elde edilirken, en yüksek kuru madde oram aynı grupta yer alan kontrol parselinden, dekara 1000 ve 3000 kg ahu- gübresi uygulamalarından elde edilmiştir. Arastana sonucunda, otlak ayrığı bitkisinde kura ot verimi ile kuru madde verimi (r=1.000**) ve ham protein verimi (r=0.989**)arasında; mavi aynk bitkisinde kuru ot verimi ile kardeş sayısı (r=0.924**), kuru madde verimi (r=0.881**) ve ham protein verimi (r=0.962**) arasında; kılçıksız brom bitkisinde ise kuru ot verimi ile yaprak sayısı (r=0.875**), kardeş sayısı (r=0.923**), kuru madde verimi (r=1.000**)ve ham protein verimi (r=0.975**) arasında olumlu ve çok önemli ilişki tespit edilmiştir. Path analizinde belirtme katsayısı (S?) değeri her üç bitkide de 1.000 olarak bulunmuştur. Bunun sonucu olarak kuru ot verimi ile verim komponentleri arasında sıkı bir ilişkinin bulunduğu ifâde edilebilir. 2000, 138 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Otlak ayrığı, mavi aynk, kılçıksız brom, gübre, yeşil ve kuru ot verimi, kuru madde oram ve verimi, ham protein oram ve verimi, korelasyon ve path analizi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhJD.Thesis EFFECTS OF NITROGEN FERTILIZER DOSES ON IMPORTANT AGRONOMIC CHARACTERS IN SOME FORAGE GRASSES ErolKARAKURT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Hayrettin EKİZ This study was carried out to investigate the effect of, various levels of N fertilizer and farmyard manure on important agronomic characters of some forage grasses under dry conditions of Ankara, at the experiment field of Agronomy Department Agricultural Faculty Ankara University, during 1996 -97. Crested wheatgrass, intermediate wheatgrass and smooth bromegrass were used as the plant material. 0, 4, 8, 12 kg N as amonium sulphate per decare and 1000, 2000, 3000 kg/da of farmyard manure were applied. Number of seedling, seedling growth, heading date, main tiller length, and diameter, number of leaves, number of tillers, herbage and hay yield, dry matter ratio and yield, and crude protein ratio and yield were studied in the experiment In addition, relations between dry hay yield and some of the characters have been determined by means of correlation and path analysis methods. In this experiment, the highest seedling number and the most seedling vigour for crested wheat grass was taken from 2000 kg farmyard majeure/ da and for smooth bromegrass was from 3000 kg farmyard manure/ /Ja applications. While the highest seedling number for intermediate wheatgrass was from 3000 kg farmyard manure/ da application, the most vigorous seedlings were determined at the check plots. mThe tallest main tiller, the highest tiller number, fresh and hay yield, dry matter yield and ratio, crude protein yield and ratio in crested wheatgrass were obtained from 12 kg N/da applied plots. Control and 4 kg N/da applied plots have shown statistically similar values for main tiller diameter. The highest leaf number was found in control plots. The highest herbage and hay yield, dry matter yield, crude protein ratio and yield for intermediate wheatgrass were obtained from 12 kg N/da applied plots meanwhile the tallest main tiller and the largest diameter were taken from 3000 kg farmyard manure /da; the highest leaf number was seen in 8 kg N/da; the highest dry matter was found in control and the highest leaf number was observed in the combination of both 12 kg N/da and 3000 kg farmyard manure /da applications. The highest leaf numbers, tiller numbers, herbage and hay yield, dry matter yield, crude protein yield and ratios, smooth bromegrass were taken from 12 kg N/da applied plots; the largest main tiller diameter from control, the tallest main tiller from 3000 kg farmyard manure /da, the highest dry matter ratio were found in control and 1000 kg farmyard manure /da and 3000 kg farmyard manure /da applied plots. As a result of these analysis several characters have been found significantly correlated with hay yield at the three grasses species tested. Hay yield was related with dry matter ( r= 1.000**) and crude protein yield ( r= 0.989**) in crested wheatgrass; hay yield was related with number of tillers ( r= 0.924**), dry matter ( r= 0.881**) and crude protein yield ( r= 0.962**) in intermediate wheatgrass; finally hay yield was related with number of leaves ( r= 0.875**), number of tillers ( r= 0.923**), dry matter ( r= 1.000**) and crude protein yield ( r= 0.975**) in smooth brome grass. As a result of path analysis, determination coefficient (R2) was found out to be 1.000 for all three crops. Therefore, it is concluded that there is a very close relationship between dry hay yield and yield components. 2000, 138 pages JOEY WORDS: Crested wheatgrass, intermediate wheatgrass, smooth bromegrass, ferülezer, fresh and hay yield, dry matter ratio and yield, crude protein ratio and yield, correlation and path analysis. iv