Mahalle sakinlerinin kentsel dönüşüm projelerine yönelik beklenti ve algılarının incelenmesi: İzmit ilçesi Cedit ve Hacıhızır/Veliahmet Mahallesi örnekleri
Investigating the expectations and perceptions of residents regarding urban regeneration projects: Case studies from Cedit and Hacıhızır/Veliahmet Neighborhoods in İzmit district
- Tez No: 956970
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KIVANÇ KUTLUCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Kentsel dönüşüm ve sosyal konut kavramları, modern kentleşme politikalarının en önemli unsurlarından biri durumundadır. Özellikle düşük gelirli mahallelerde yürütülen kentsel dönüşüm projeleri, yerinden edilme, sosyo-ekonomik dengesizlikler ve sosyal bağların zayıflaması gibi önemli sorunları içinde barındırmakta, dolayısıyla bu tür alanlarda uygulanan kentsel dönüşüm projelerinin sadece mekânsal kalitenin arttırılması olarak düşünülmemesi gerekmektedir. Bu araştırma, Kocaeli ili İzmit ilçesindeki Cedit Mahallesi ile Veliahmet ve Hacıhızır Mahalleleri'nde yürütülen ve planlanan kentsel dönüşüm projelerini, sosyal konut perspektifinden ve mahallerde yaşayan halkın gözünden ele alarak kapsamlı bir değerlendirme sunmaktadır. Cedit Mahallesi'nde tamamlanmak üzere olan ve Veliahmet-Hacıhızır Mahalleleri'nde henüz planlama aşamasında olan kentsel dönüşüm projeleri üzerinde odaklanan araştırma, mahallelerdeki fiziksel yapı stoku, sosyal donatı alanları, demografik yapılar ve ekonomik koşullar üzerinden dönüşüm süreçlerinin etkilerini analiz etmektedir. Bulgular, her iki bölgede de yapıların büyük bir kısmının kötü durumda ve ekonomik ömrünü doldurmuş olduğunu, özellikle deprem riskine karşı güvenlik ihtiyacının dönüşüm projelerini zorunlu kıldığını ortaya koymaktadır. Ancak dönüşüm projelerinin yalnızca fiziksel yenileme odaklı değil, aynı zamanda sosyal ve ekonomik boyutları da dikkate alan yaklaşımlar içermesi gerektiği vurgulanmaktadır. Ayrıca yine bu çalışma kapsamında, kentsel dönüşüm projelerinin fiziksel, sosyal ve ekonomik boyutlarını kapsamlı bir şekilde ele alarak daha sürdürülebilir ve kapsayıcı politikalar geliştirilmesi için öneriler sunulmakta halkın katılımının artırılması, sosyal donatıların güçlendirilmesi, ekonomik olarak erişilebilir konut modellerinin geliştirilmesi ve mahalle kültürünün korunmasına yönelik stratejiler, dönüşüm projelerinin başarısını artırmak için kritik öneme sahip olduğu üzerinde durulmaktadır. Elde edilen bulgular, gelecekte uygulanacak projelere rehberlik edebilecek nitelikte bir çerçeve sunmakta ve kentsel dönüşümün sadece fiziksel yenilenme değil, toplumsal kalkınmayı da destekleyen bir araç olması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The concepts of urban transformation and social housing constitute some of the most significant components of modern urbanization policies. Particularly in low-income neighborhoods, urban transformation projects often encompass critical challenges such as displacement, socio-economic inequalities, and the weakening of social ties. Therefore, these transformation efforts should not be perceived solely as attempts to improve spatial quality. This study provides a comprehensive evaluation of the ongoing and planned urban transformation projects in the Cedit, Veliahmet and Hacıhızır neighborhoods of İzmit district in Kocaeli province, through the lens of social housing. Focusing on the project nearing completion in Cedit and those still in the planning stage in Veliahmet and Hacıhızır, the research analyzes the impacts of transformation processes based on the neighborhoods' physical building stock, availability of social infrastructure, demographic profiles, and economic conditions. The findings indicate that a large portion of the existing structures in both areas are in poor condition and have surpassed their economic lifespan, underscoring the necessity of transformation primarily due to seismic risk. However, the study emphasizes that such projects should not be limited to physical renewal but must also incorporate social and economic dimensions. Furthermore, the research offers recommendations for developing more sustainable and inclusive policies by addressing the physical, social, and economic aspects of urban transformation in a holistic manner. Strategies such as enhancing public participation, improving social infrastructure, promoting economically accessible housing models, and preserving neighborhood culture are identified as critical to the success of transformation initiatives. Ultimately, the study provides a framework that may guide future projects and underscores the notion that urban transformation should function not only as a tool for physical renewal but also as a catalyst for broader social development.