Farklı proteinüri evrelerinde diyabetes mellitus hastalarında sklerostin ile kemik mineral yoğunluğu ilişkisi
Association between sclerostin and bone mineral density in patients with diabetes mellitus across different stages of proteinuria
  1. Tez No: 956969
  2. Yazar: TANSEL MERİÇ EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT ÇOBAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY YILMAZ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Diyabetes Mellitus (DM) insidansı dünya çapında giderek artan bir hastalık olup ülkemizde de önemli bir sağlık sorunudur. DM insidansının artması ile birlikte diyabetin kronik komplikasyonlarından biri olan diyabetik nefropati de daha sık görülmektedir. DM tanılı hastalarda her iki cinsiyette osteoporoz insidansı özellikle kalçada fraktür riski artmış olup yeni kemik oluşumu ve kemik mikro-mimarisindeki bozulmalar ve sonuç olarak kemik kalitesinde azalma bundan sorumlu tutulmaktadır. Çalışmamızın amacı, proteinüri evrelerine göre üç gruba ayırdığımız DM hastalarımız ve kontrol grubunda ölçülen standardize KMY değerleri ile serum sklerostin düzeylerini karşılaştırıp, sklerostin ile osteoporoz arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız tek merkezli prospektif bir çalışma olarak planlanmıştır. Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'ne 05/05/2024 tarihinden itibaren başvuran Tip 2 DM tanılı post menopozal kadınlar ve 65 yaş üstü erkeklerden oluşan 59 erkek ve 51 kadın hasta (deney grubu), proteinüri evrelerine göre üç gruba ayrılarak çalışmaya alınmıştır. Kontrol grubuna ise aynı tarihten itibaren hastaneye başvuran sağlıklı, ek hastalığı ve ilaç kullanımı olmayan post menopozal kadınlar ve 65 yaş üstü erkekler olmak üzere yaş ve cinsiyet benzer 42 erkek ve 78 kadın sağlıklı birey dâhil edilmiştir. Çalışmamızda bakılan parametreler hastane bilgi sisteminden taranarak cinsiyet, yaş, vücut kitle indeksi (VKİ), DM süresi, HbA1c değeri, düzenli kullandığı ilaçlar, 24 saatlik idrarda mikroalbumin/kreatinin oranı, üre, kreatinin, eGFH, paratiroid hormon (PTH), 25 hidroksi vitamin D3 (25 (OH) VitD3), yüksek duyarlıklı C reaktif protein (hsCRP), Ca, fosfor (P) parametreleri üzerinde çalışılmıştır. Katılımcıların KMY ölçümlerinde ise DXA yöntemi ile femur boyun ve trochanter, Lomber 1-4 ve Radius T ve Z skorları ölçülmüştür. Daha sonra hasta ve kontrol grubunda serum sklerostin düzeyi (BT Lab, China) kiti kullanılarak, enzim bağlı immün yöntem ile (ELISA) ölçülmüştür. Sonuçlar ng/mL birimi kullanılarak verilmiştir. Kitin çalışma içi ve çalışmalar arası % CV değerleri sırasıyla % 8 ve
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Diabetes mellitus (DM) is a disease with an increasing global incidence and represents a significant public health problem in our country as well. With the rising incidence of DM, one of its chronic complications, diabetic nephropathy, is becoming more common. In DM patients, osteoporosis is observed in both sexes, with an increased risk of hip fractures, likely due to impaired bone formation and micro-architectural deterioration, resulting in reduced bone quality. The aim of this study was to compare standardized bone mineral density (BMD) values and serum sclerostin levels in diabetic patients grouped by proteinuria stages and in healthy controls, and to investigate the relationship between sclerostin and osteoporosis. Method: This single-center prospective study included 110 patients with type 2 DM (postmenopausal women and men over 65) who were grouped into three categories based on proteinuria stages. A control group of 120 healthy individuals with no comorbidities or medication use was also included. Data collected from the hospital information system included sex, age, body mass index (BMI), DM duration, HbA1c, medication use, 24-hour urine albumin/creatinine ratio, urea, creatinine, estimated GFR (eGFR), parathyroid hormone (PTH), 25(OH) vitamin D₃, high-sensitivity C-reactive protein (hsCRP), calcium, and phosphorus. BMD was measured using DXA at the femoral neck, trochanter, lumbar vertebrae (L1–L4), and radius (T and Z scores). Serum sclerostin levels were determined using an ELISA kit (BT Lab, China), reported in ng/mL. The intra- and inter-assay CVs were