Sezaryen doğum sonrasında oksitosin ve karbetosinin postoperatif kanama önlenmesinde etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of oxytocin and carbetocin in preventing postoperative hemorrhage after caesarean section
- Tez No: 956971
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK KARADAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Doğum sonrası yirmi dört saat içerisinde yaşanan 500 mililitre ya da daha çok kan kaybı, Dünya Sağlık Örgütü tarafınca postpartum kanama şeklinde ifade edilmektedir. Düşük gelire sahip ülkelerde anne ölümlerinin ileri gelen sebepleri arasında yer alan postpartum kanama, bütün dünyada meydana gelen ölüm vakalarının hemen hemen dörtte birinin temel sebebidir. Bu araştırmanın temel amacı, sezaryen doğumdan sonra karbetosin ve oksitosinin postoperatif kanama önlenmesinde etkinliğinin kıyaslanmasıdır. Araştırmada belirlenmiş olan bu amaç doğrultusunda, ilk olarak konuyla ilgili literatür içerisinde kapsamlı bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen literatür taraması sonucunda ulaşılan araştırma ve çalışmalara detaylı bir şekilde incelenip değerlendirilerek çalışmanın kavramsal çerçevesi oluşturuluştur. Bu araştırma, sezaryen doğum sonrasında karbetosin ve oksitosinin postoperatif kanama önlenmesinde etkinliğinin belirlenerek kıyaslanması, böylelikle postoperatif kanama sonucunda yaşanan ölümlerin olabilecek en az seviyeye azaltılması için uygun olan ajanın belirlenmesi, literatür içerisinde sezaryen doğumdan sonra karşı karşıya kalınan postoperatif kanama ile ilgili pek çok araştırma bulunmasına rağmen, araştırmada belirlenen konu ile alakalı çalışma ve araştırma sayısının kısıtlı olması nedeniyle literatürde bulunan söz konusu boşluğun doldurularak katkıda bulunulması ve gelecek yıllarda konuyla ilgili gerçekleştirilecek araştırma ve çalışmalara örnek teşkil etmesi açısından önem arz etmektedir. Bu araştırma, karşılaştırmalı ve kesitsel tasarıma sahip, nicel bir çalışma olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde sezaryen operasyonu geçiren hastalar oluşturmaktadır. Amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan ölçüt örnekleme yöntemi ile toplamda 100 hasta çalışmaya alınmıştır; bunlardan 50'si oksitosin, 50'si karbetosin uygulanan grupta yer almıştır. Araştırmadan elde edilen veriler, SPSS 22.0 istatistiksel analiz programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Analiz sonucunda, ek oksitosin ihtiyacının vaka grubunda anlamlı düzeyde daha düşük olduğu, buna karşılık kan transfüzyonu gereksiniminin anlamlı şekilde daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Blood loss of 500 milliliters or more experienced within twenty-four hours after childbirth is expressed as postpartum bleeding by the World Health Organization. Postpartum hemorrhage, which is one of the leading causes of maternal mortality in low-income countries, is the main cause of almost a quarter of deaths worldwide. Dec. 1. Postpartum hemorrhage is the leading cause of maternal mortality in low-income countries. The main purpose of this research is to compare the effectiveness of carbetocin and oxytocin in postoperative bleeding prevention after cesarean delivery. In line with this purpose, which was determined in the research, a comprehensive research was carried out in the literature on the subject for the first time. The conceptual framework of the study has been created by examining and evaluating the research and studies obtained as a result of the literature review conducted in detail. This research aims to determine and compare the effectiveness of carbetocin and oxytocin in preventing postoperative bleeding after cesarean delivery, thus determining the appropriate agent to reduce deaths experienced as a result of postoperative bleeding to the minimum possible level, although there are many studies in the literature related to postoperative bleeding encountered after cesarean delivery, due to the limited number of studies and research related to the topic identified in the research, it is important to fill the gap in the literature and contribute to it and serve as an example for research and research that will be conducted on the topic in the coming years. This study was planned as a comparative and cross-sectional quantitative study. The universe of the study consisted of patients who underwent cesarean section at the Gynecology and Obstetrics Clinic of Antalya Education and Research Hospital. A total of 100 patients were included in the study using the criterion sampling method, which is one of the purposeful sampling methods; 50 of them were in the oxytocin group and 50 in the carbetocin group. The data obtained from the study were evaluated using the SPSS 22.0 statistical analysis program. As a result of the analysis, it was determined that the need for additional oxytocin was significantly lower in the case group, whereas the need for blood transfusion was significantly higher.