An alternative and therapeutic approach for hepatocellular carcinoma
Hepatoselüler karsinom için alternatif ve terapötik bir yaklaşım
- Tez No: 956978
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biology, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Hepatoselüler karsinom (HCC), en sık görülen karaciğer kanseri türlerinden biridir ve yüksek ölüm oranına sahiptir; bu durum, tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi gerekliliğini vurgulamaktadır. Mevcut araştırmalar, doğal bileşiklerin anti-kanser etkilerine odaklanmıştır. HCC için en yaygın tedavi, hastalığın evresine göre değişmektedir: erken evredeki hastalar cerrahi rezeksiyon veya karaciğer nakli gerektirebilirken, orta evredeki hastalar transarteriyel kemoembolizasyon (TACE) alabilmektedir. İleri evrelerde ise, özellikle Atezolizumab-Bevacizumab kombinasyonu olmak üzere, immünoterapi ve hedefe yönelik tedavilerin kombinasyonu standart hale gelmiştir. Psikoaktif olmayan bir kannabinoid olan CBD (kannabidiol), anti-inflamatuar, anti-proliferatif, anti-anjiyojenik ve apoptoz indükleyici etkileri nedeniyle kanser araştırmalarında dikkat çekmektedir.Araştırmalar, CBD'nin tümör büyümesini inhibe edebileceğini, hücre ölümünü indükleyebileceğini ve metastazı azaltabileceğini öne sürmektedir. Ayrıca CBD, kemoterapinin yan etkilerini hafifletici tamamlayıcı bir tedavi olarak da incelenmektedir. D vitamini de bağışıklık düzenlemesi ve hücre büyüme kontrolü üzerindeki etkileri nedeniyle HCC tedavisindeki potansiyel rolüyle tanınmaktadır. D vitamini eksikliği, HCC'nin ilerlemesiyle ilişkilendirilmiş olup, bu da terapötik potansiyelini vurgulamaktadır. Bu çalışma, D vitamini ve CBD'nin tekli ve kombinasyon halinde HEP3B ve HUH7 hücre hatlarındaki anti-kanser etkilerini; apoptoz, otofaji, hücre döngüsü düzenlenmesi ve DNA Hasar Yanıtı üzerinden test etmiştir. D vitamini ve CBD'nin kombinasyon tedavisi, her iki hücre hattında da hücre yaşamını önemli ölçüde azaltan sinerjik bir etki göstermiştir. Özellikle bu kombinasyon, HEP3B hücrelerinde otofaji ve apoptozu indüklemiş, HUH7 hücrelerinde ise hücre döngüsünü baskılamıştır; bu da anti-tümörijenik ve anti-kanser etkileri işaret etmektedir. Bu bulgular, D vitamini ve CBD'nin HCC'ye karşı yeni bir tedavi stratejisi olabileceğini göstermekte olup, daha karmaşık biyolojik sistemlerde etkinlik, güvenlik ve etki mekanizmalarının değerlendirilmesi amacıyla ek in vivo çalışmalar ve klinik araştırmalar gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
Hepatocellular carcinoma is among of the most frequently forms of liver cancer, with a high death rate, emphasizing the need for improved treatment techniques. Current research has focused on the anti-cancer effects of natural compounds. The most common therapy for HCC varies according to stage: patients in the early stages may require surgical resection or liver transplantation, whereas intermediate-stage patients may get Transarterial chemoembolization (TACE). In advanced stages, immunotherapy combined with targeted therapies, especially Atezolizumab-Bevacizumab, has emerged as the standard. CBD (cannabidiol), a non-psychoactive cannabinoid, has gained attention in cancer research because of its anti-inflammatory, anti-proliferative, anti-angiogenic, and apoptosis-inducing properties. Studies suggest CBD may inhibit tumor growth, induce cell death, and reduce metastasis. Additionally, CBD is being explored as a complementary treatment for alleviating chemotherapy side effects. Vitamin D is also recognized for its potential function in HCC treatment, given its impact on immune regulation and cell growth control. Vitamin D insufficiency has been associated to HCC progress, emphasizing its potential therapeutic value. The current research tested the anti-cancer impacts of single and combination treatments of Vitamin D and CBD in HEP3B and HUH7 cell lines, focusing on apoptosis, autophagy, cell cycle regulation, and DDR. The combination treatment of Vitamin D and CBD demonstrated a synergistic effect, significantly reducing cell survival in both HEP3B and HUH7 cell lines. Notably, the combination induced apoptosis and autophagy in HEP3B cells and inhibited the cell cycle in HUH7 cells, suggesting anti-tumorigenic and anti-cancer effects. These findings indicate the possibility of Vitamin D and CBD as a novel treatment approach against HCC, requiring additional in vivo studies and clinical trials to assess efficacy, safety, and mechanisms in more complex biological systems.