Experimental investigation of synergistic effects of hybrid opacifier systems in silica based vacuum insulation panels
Silika esaslı vakum yalıtım panellerinde hibrit opaklaştırıcı sistemlerinin sinerjik etkilerinin deneysel incelenmesi
  1. Tez No: 957002
  2. Yazar: ALİ ENSAR GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEK DERUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Vakum yalıtım panelleri (VIP'ler), gaz ve konvektif ısı transferini tahliye yoluyla bastırarak ultra düşük termal iletkenlik ve yerden tasarruf sağlayan yalıtım çözümleri sağlar. Radyasyon ısı transferi, genellikle silisyum karbür (SiC) gibi opaklaştırıcıların yardımıyla azaltılan bir faktör olmaya devam etmektedir. Bu tez, SiC ve çevre dostu alternatif opaklaştırıcılardan oluşan hibrit opaklaştırıcı sistemlerinin, füme silika bazlı VIP'lerin termal performansı üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Hibrit çekirdek karışımları, toplam opaklaştırıcı içeriği sabit tutulurken SiC/OPx oranı ayarlanarak geliştirilmiştir. Radyasyon termal iletkenliği, Rosseland yaklaşımı ve FTIR analizinin sönüm katsayıları kullanılarak tahmin edilmiştir. Toplam termal iletkenlik, bir ısı akış ölçeri ile deneysel olarak ölçülmüştür. Opaklaştırıcı tipinin ve oranının önemini belirlemek için iki faktörlü ANOVA kullanılmıştır. Sonuçlar, hibrit sistemlerin SiC-yalnız referansına kıyasla radyatif termal iletkenliği düşürürken, yüksek düzeyde alternatif opaklaştırıcıların genel termal iletkenliği artırdığını göstermiştir. Alternatifler arasında AC, termal performans ve sürdürülebilirlik arasında en uyumlu dengeyi sağladı. ANOVA, opaklaştırıcı bileşiminin ve oranının özellikleri önemli ölçüde etkilediğini (p < 0,05) ancak etkileşimlerinin istatistiksel olarak önemsiz olduğunu gösterdi. Sonuçlar, sürdürülebilir malzemelerle hibrit opaklaştırıcı sistemlerinin VIP'lerde uygulanabilir olduğunu ve termal performansta minimum taviz elde etmek için uygun optimizasyonun gerekli olduğunu gösteriyor. Çalışma, sürdürülebilir yalıtım çözümlerinde işlevsel verimliliğin geliştirilmesine katkıda bulunuyor.
Özet (Çeviri)
Vacuum insulation panels (VIPs) provide ultra-low thermal conductivity and space-saving insulation solutions through gaseous and convective heat transfer suppression by evacuation. Radiative heat transfer remains a factor, which is usually reduced with the aid of opacifiers such as silicon carbide (SiC). This thesis investigates the impact of hybrid opacifier systems consisting of SiC and environmentally friendly alternative opacifiers, on the thermal performance of fumed silica-based VIPs. Hybrid core mixtures were developed by adjusting the SiC/OPx ratio while total opacifier content was held constant. Radiative thermal conductivity was estimated using the Rosseland approximation and extinction coefficients of FTIR analysis. Total thermal conductivity was measured experimentally with a heat flow meter. Two-factor ANOVA was used to establish the importance of opacifier type and ratio. Results showed that, while hybrid systems lowered radiative thermal conductivity compared to the SiC-alone reference, high levels of alternative opacifiers increased overall thermal conductivity. Among the alternatives, AC provided the most harmonious balance between thermal performance and sustainability. ANOVA indicated that opacifier composition and ratio affected properties significantly (p < 0.05), but that their interaction was statistically insignificant. The outcomes indicate that the hybrid opacifier systems with sustainable materials are viable in VIPs and that suitable optimization is required to achieve minimal compromise of the thermal performance. The study contributes towards the development of functional efficiency in sustainable insulation solutions.