Sosyal sorumluluk kampanyalarında hareketli bilgilendirme tasarımının etkisi ve bir uygulama
The effect of animated information design in social responsibility campaigns and an application
  1. Tez No: 957019
  2. Yazar: DAMLA ÇAĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MÜGE BURCU CODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
İnsan varlığının başlangıcından itibaren bilgi almaya ve bu bilgiyi kullanmaya odaklanmıştır. Bilgi arttıkça toplum farkındalığı artmakta bu da toplumun gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Diğer yandan insanın bilgi edindikçe kendine ve topluma karşı sorumlulukları artmıştır. Sosyal sorumluluk olarak bilinen kavram bu şekilde ortaya çıkmıştır. Zamanla gerek özel işletmelerin gerekse devlet kurumlarının önem verdiği bir kavram haline gelmiştir. Toplumda sınıfsal ayrımın belirgin olduğu dönemlerde hayırseverlik ya da dini görevler adı altında sosyal sorumluluk kampanyaları yürütülmüştür. Önceden halk arasında yürütülen sosyal sorumluluk kampanyaları teknolojinin gelişmesiyle çeşitli sosyal araçlarda yayınlanmaya başlamıştır. Diğer yandan teknolojinin gelişmesi ile topluma farkındalık kazandırmanın çeşitli yolları bulunmuş ve afiş, billboard ya da dijital medya gibi araçlar kullanılmaya başlanmıştır. Teknoloji çağının da etkisi ve tasarım üretim araçlarının da gelişmesiyle insanın varlığından itibaren süregelen hareket kavramı tekrar önem kazanmıştır. Bu doğrultuda bilgi vermenin yöntemi değişmiş ve hareketli bilgilendirme tasarımı alanına ihtiyaç doğmuştur. İnfografikler de bu tasarım alanının bir çeşidi olarak günümüz medyasında yerini almayı başarmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of human existence, human beings have focused on getting information and using this information. As knowledge increases, social awareness increases and this contributes to the development of society. On the other hand, as people acquire knowledge, their responsibilities towards themselves and society have increased. This is how the concept known as social responsibility emerged. Over time, it has become a concept that both private businesses and state institutions attach importance to. In periods when class distinctions were evident in society, social responsibility campaigns were carried out under the name of charity or religious duties. Social responsibility campaigns, which were previously carried out among the public, started to be published in various social tools with the development of technology. On the other hand, with the development of technology, various ways of raising awareness have been found and tools such as posters, billboards or digital media have started to be used. With the impact of the age of technology and the development of design production tools, the concept of movement, which has been going on since the existence of human beings, has gained importance again. In this direction, the method of providing information has changed and the need for moving information design has arisen. Infographics have managed to take its place in today's media as a type of this design field.