Hekim ile hemşirelerin vicdan ve iş yükünün tıbbi hata yaklaşımını etkileme durumu: Tanımlayıcı kesitsel bir çalışma
The impact of physicians' and nurses' conscience and workload on their approach to medical errors: A descriptive cross-sectional study
  1. Tez No: 957018
  2. Yazar: DENİZ ÇELİKKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM TÜRKAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı, hekimler ve hemşirelerin vicdan algıları ve iş yüklerinin, tıbbi hata konusundaki yaklaşımlarını nasıl etkilediğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde çalışan hekim ve hemşirelerden oluşan 236 katılımcı ile kesitsel tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Veriler, Tanıtıcı Bilgiler Formu, vicdani stres ölçeği, iş yükü ölçeği ve tıbbi hata tutum ölçeği kullanılarak toplandı. Araştırmaya katılan hekimlerin yaş ortalaması 30,9±3,61 yıl, meslekte çalışma süresi ortalaması 2,38±1,75 yıl ve haftalık çalışma süresi ortalaması 67,56±10,77 saat olarak belirlendi. Hemşirelerde ise yaş ortalaması 32,25±5,67 yıl, meslekte çalışma süresi ortalaması 7,03±5,45 yıl ve haftalık çalışma süresi ortalaması 47,62±5,58 saat bulundu. Katılımcıların cinsiyet dağılımına bakıldığında, hekimlerin %51,7'sini (n=61) erkek, %48,3'ünü (n=57) kadın; hemşirelerin ise %68,6'sını (n=81) kadın, %31,4'ünü (n=37) erkekler oluşturdu. Vicdani Stres Ölçeğinin toplam ortalaması 24,00±8,652 (Min: 0, Max: 45) bulundu. Tıbbi Hata Tutum Ölçeğinin toplam ortalaması 39,504±6,004 (Min: 22, Max: 59) olarak saptandı. İş Yükü Ölçeği toplam ortalama puanı 25,64±6,23 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The objective of the present study is to evaluate the impact of professional ethics and the workload on the attitudes of medical professionals towards medical errors. The study was conducted as a cross-sectional descriptive study on a sample of 236 healthcare professionals, including physicians and nurses, working at Mersin University Medical Faculty Hospital. The data was collected using the Veriler Tanıtıcı Bilgeler Formu, Vicdani Stres Ölçeği, İş Yükü Ölçeği ve Tıbbi Hata Tutum Ölçeği. The mean age of the physicians participating in the study was 30.9 years (±3.61 years), the mean duration of their professional experience was 2.38 years (±1.75 years), and the mean weekly working hours was 67.56 hours (±10.77 hours). The mean age of the nurses was found to be 32.25 years (±5.67 years). The mean duration of their employment was determined to be 7.03 years (±5.45 years). The mean weekly working hours were found to be 47.62 hours (±5.58 hours). An analysis of the gender distribution of participants reveals that 51.7% of the attending physicians (n = 61) were male, while 48.3% (n = 57) were female. A similar trend was observed among the nursing staff, with 68.6% (n = 81) being female and 31.4% (n = 37) being male. The mean total score on the Vicdani Stres Ölçeegi scale was found to be 24.00 ± 8.652 (min: 0, max: 45). The mean total score on the Medical Errors Attitude Scale was found to be 39.504 ± 6.004 (min: 22; max: 59). The mean total score on the İş Yükü Ölçeği was determined to be 25.64 ± 6.23. The findings of this study indicate the presence of a statistically significant positive relationship between the total scores on the“Tıbbi Hata Nedenleri”scale, the“THTÖ Toplam”scale, the“Vicdan Stresi Ölçeği”scale, and the“Haftalik Çalişma Saati”scale (p < 0.05). The findings of this study revealed a low-level positive relationship between the“Job Stress Scale”and the“Tertiary Health Care Mistakes”,“Reasons for Medical Errors”, and“THTÖ Total Scores”among nurses (p < 0.05). The findings of the study indicate that there is a correlation between the levels of conscientious stress experienced by doctors and nurses, their workloads and their weekly working hours, and their approach to medical errors. It is therefore recommended that health care professionals be subject to appropriate planning to ensure an appropriate distribution of workloads, that psychosocial support programmes be developed to reduce vicarious stress, and that regular training in professional awareness be provided. In addition, the allocation of time for hobbies during leisure periods by healthcare professionals may contribute to the alleviation of vicarious stress. It is imperative that healthcare institutions prioritise the establishment of measures that promote an equilibrium between the professional and personal lives of their employees. The implementation of such measures is of paramount importance in the context of reducing the risk of medical errors.