Elektif cerrahi geçiren pediatrik hastalarda preoperatif dönemde radial arter ve ulnar arterlerin ultrasonografik ölçümlerinin karşılaştırılması
Comparison of ultrasonographic measurements of radial and ulnar arteries in pediatric patients undergoing elective surgery in the preoperative period
  1. Tez No: 957057
  2. Yazar: ŞEHRİBAN ZEYNEP ALTINBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SELVİ CAN, DOÇ. DR. VOLKAN BAYTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Radial arter kanülasyonunda ultrasonografi kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber ulnar arterin de pediatrik hastalarda olası bir kanülasyon bölgesi olarak uygunluğunun değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Pediatrik farklı yaş gruplarında farklı açılarda arter çaplarının ultrasonografi eşliğinde ölçülerek optimal arter ve açının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Çocuk Hastanesi Ameliyathanesinde genel anestezi altında elektif şartlarda cerrahi geçirecek 0-10 yaş arası çocuklar dahil edilmiştir. Çalışmada ASA skoru I-II olan (cerrahi patoloji dışında sağlıklı hasta) pediatrik hastaların ebeveynleri ve alanabiliyorsa çocuğun kendisinden çalışma öncesi aydınlatılmış onam alındı ve genel anestezi indüksiyonunu takiben ve cerrahi işlem başlamadan radial ve ulnar arterlerin ultrasonografik ölçümleri alındı. Ölçümler için hastanın bileğine 0, 30 ve 45 derece pozisyon verilmiş ve sonra her iki arterin yükseklik ve genişlik olarak anterior posterior çapları ve cilt-arter arası mesafe ölçülüp kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmaya toplam 180 hasta dahil edilmiştir. Radial ve ulnar arterin yüksekliklerinde arasında ölçüm yapılan farklı bilek açılarında istatistiksel anlamlı bir fark görülmezken, arter genişliklerinin değişen açılarla etkilendiği görüldü. Radial arterin genişliğinin en fazla olduğu açı 0 dereceyken, ulnar arterin 30 derecelik açıda en yüksek değerini aldığı görülmüştür. Cilt-arter mesafesi her iki arterde değişen açılarla farklı değer almaktayken her iki arterin en derin yerleşimli olduğu açının 0 derece olduğu bulunmuştur. Çalışmamızda arter yükseklikleri alt gruplarda incelendiğinde açılar arasında anlamlı bir fark görülmemiş olup 24 aydan küçük ve ağırlığı 12 kilogramdan düşük gruplarda radial arterde artan açıyla azalan genişlikler olduğu görülmüştür. Sonuç: Arter kanülasyonun zor olduğu pediatrik hastalarda kanülasyon başarısının artması için ultrasonografi eşliğinde hem radial hem ulnar arterin çaplarının değerlendirilmesi, arterin çapının azalmasına neden olan bilek ekleminin aşırı ekstansiyonundan kaçınılması, arterin ciltten olan uzaklığının değerlendirilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
Objective: With the increasing use of ultrasonography in radial artery cannulation, the aim of this study is to evaluate the suitability of the ulnar artery as a potential cannulation site in pediatric patients. The study aims to determine the optimal artery and angle by measuring the arterial diameters with ultrasonography in different pediatric age groups at various angles. Materials and Methods: Pediatric patients aged 0-10 years, who are scheduled to undergo elective surgery under general anesthesia in the operating room of Ankara University Faculty of Medicine, Cebeci Children's Hospital, were included in the study. Parents of patients with an ASA score of I-II (healthy patients other than the surgical pathology) and, when possible, the children themselves, were asked to provide informed consent to the study. After the induction of general anesthesia and before surgery, ultrasonographic measurements of the radial and ulnar arteries were taken. For the measurements, the patient's wrist was positioned at 0°, 30°, and 45°, and then the diameters of both arteries, as well as the skin-artery distance, were measured and recorded. Results: A total of 180 patients were included in the study. While no statistically significant difference was found in the height measurements of the radial and ulnar arteries at different angles, it was observed that the artery widths were affected by the changing angles. The radial artery width was greatest at 0°, while the ulnar artery reached its highest value at a 30° angle. The skin-artery distance varied with different angles for both arteries, and the deepest position for both arteries was found at 0°. When the artery heights were analyzed in subgroups, no significant differences were found between angles. However, in the groups younger than 24 months and weighing less than 12 kilograms, a decrease in radial artery width with increasing angles was observed. Conclusion: In pediatric patients where arterial cannulation is difficult, it is recommended to assess both the radial and ulnar artery diameters using ultrasonography to improve cannulation success. It is also suggested to avoid excessive wrist extension, which reduces the artery's diameter, and to evaluate the skin-artery distance.