Beden eğitimi öğretmenlerinin merhamet düzeyleri ile engellilere yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between physical education teachers' compassion levels and their attitudes towards disabled people
- Tez No: 957058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Araştırmada, Beden Eğitimi Öğretmenlerinin merhamet düzeyleri ile engellilere yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda, nicel araştırma yöntemlerinden nedensel karşılaştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini; 2023-2024 eğitim öğretim yılında Adıyaman ilinde devlet ve özel okullarda görev yapan 75 erkek, 52 kadın ve toplamda 127 beden eğitimi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında, veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu (cinsiyet, yaş, eğitim durumu, mesleki tecrübe, görev yaptığı okul türü, bulunduğu okulda çalışma yılı, ailede engelli birey olup-olmama, engellilere yönelik eğitim alıp-almama durumu) ve Merhamet Ölçeği ile Engellilere Yönelik Tutum ölçeği kullanılmıştır. Ölçekler ve formlar online ortama taşınarak, Beden Eğitimi Öğretmenlerinin soruları dijital ortamda yanıtlamaları sağlanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde IBM SPSS 27.0 istatistik programı kullanılmıştır. Araştırmada; dağılım analizi, tanımlayıcı analiz ve parametrik hipotez testlerinden bağımsız örneklem T testi ve Tek Yönlü ANOVA analizi ve gruplar arası farkın belirlenmesi için ise SCHEFFE analizi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen genel sonuçlar incelendiğinde, Beden Eğitimi Öğretmenlerinin merhamet düzeyleri ölçeğinden aldıkları puanlar incelediğinde, cinsiyet, yaş, eğitim durumu, okul türü, ailede engelli birey olup-olmama durumu değişkenlerinde anlamlı bir farklılığa ulaşılamazken, mesleki tecrübe, bulunduğu kurumda çalışma süresi ve engellilerde spor eğitimine yönelik eğitim alıp-almama durumu değişkenlerinde anlamlı farklılığa ulaşılmıştır. Beden Eğitimi Öğretmenlerinin engellilere yönelik tutum ölçeğinden aldıkları toplam puanlar incelediğinde ise, cinsiyet, yaş, mesleki tecrübe, okul türü, ailede engelli birey olup-olmama, engellilerde spor eğitimine yönelik eğitim alıp-almama durumu değişkenlerinde anlamlı bir farklılığa ulaşılamazken, eğitim durumu ve bulunduğu kurumda çalışma süresi değişkenlerinde anlamlı farklılığa ulaşılmıştır. Elde edilen bu bulgulardan yola çıkarak, Beden eğitimi öğretmenlerinin merhamet düzeyleri arttıkça, engellilere yönelik tutumlarının da artığını; ancak bu durumun zayıf düzeyde olduğunu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the compassion levels of Physical Education teachers and their attitudes toward individuals with disabilities. In this research, a causal-comparative design, which is one of the quantitative research methods, was employed. The population of the study consists of 127 Physical Education teachers, including 75 males and 52 females, working in public and private schools in Adıyaman during the 2023–2024 academic year. Within the scope of the study, a personal information form prepared by the researcher (including gender, age, educational background, professional experience, type of school, years of service at the current school, presence of a disabled individual in the family, and whether they have received training on disabilities), as well as the Compassion Scale and the Attitudes Toward Individuals with Disabilities Scale, were used as data collection tools. The scales and forms were transferred to an online platform, allowing Physical Education teachers to respond to the questions in a digital environment. The data obtained were analyzed using the IBM SPSS Statistics 27.0 software program. In the study, distribution analysis, descriptive analysis, and parametric hypothesis tests, including the independent samples t-test and one-way ANOVA, were conducted. Additionally, the Scheffé test was used to determine differences between groups. When the overall results obtained from the study were examined, no significant differences were found in the compassion scale scores of Physical Education teachers based on gender, age, educational background, type of school, or the presence of a disabled individual in the family. However, significant differences were observed in relation to professional experience, length of service at their current institution, and whether they had received training on sports education for individuals with disabilities. When examining the total scores obtained by Physical Education teachers on the attitude scale toward individuals with disabilities, no significant differences were found in the variables of gender, age, professional experience, school type, whether there is a disabled individual in the family, and whether they have received training in sports education for individuals with disabilities. However, significant differences were found in the variables of educational status and the length of time working at the institution. Based on these findings, it can be concluded that as the level of compassion of physical education teachers increases, their attitudes toward individuals with disabilities also improve; however, this relationship is observed to be weak.