Effects of the use of electric vehicles in road transport on the nationally determined contribution of Türkiye
Karayolu ulaşiminda elektrik araç kullaniminin Türkiye'nin ulusal katki beyanina etkileri
  1. Tez No: 957060
  2. Yazar: ABDURRAHİM DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Ulaşım, Economics, Energy, Transportation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Ekonomisi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
2022 yılı itibariyle, küresel sera gazı emisyonları 50,12 GtCO2 eşdeğerine ulaşmış olup, bu emisyonların yaklaşık %76'sı fosil yakıtların yakılmasına dayalı enerji üretim faaliyetlerinden kaynaklanmaktadır. Enerji sektörü içinde değerlendirilen ulaştırma sektörü, küresel toplam emisyonların yaklaşık %16'sını oluşturmaktadır. 2015 yılında kabul edilen Paris Anlaşması, küresel sıcaklık artışının 2°C'nin altında tutmayı ve 1,5°C'nin altında kalması için çaba gösterilmesini amaçlamaktadır. Ancak, 2024 yılında, küresel ortalama yüzey sıcaklığı 1850-1900 döneminin ortalamasından 1,55 °C daha yüksek olarak ölçülmüş ve böylece Paris Anlaşması'nda belirlenen 1,5 °C eşik değeri ilk kez aşılmıştır. Anlaşma, ülkelerin her beş yılda bir daha iddialı iklim hedefleri içeren Ulusal Katkı Beyanları (NDC) sunulması üzerine inşa edilmiştir. Türkiye, BMİDÇS'yi 2004 yılında onaylamış ve 2021 yılında Paris Anlaşması'na taraf olmuştur. Türkiye, 2053 yılına kadar net sıfır emisyon hedefini açıklamış ve 2030 yılı emisyon azaltım hedefini, mevcut senaryoya göre %21'den %41'e yükselterek NDC'sini güncellemiştir. Türkiye güncellenmiş NDC'de ulaştırma sektörü özelinde politikalar belirlemiştir. Bu tez, elektrikli otomobillerin Türkiye'deki sera gazı emisyonları üzerindeki etkisini analiz etmekte ve bu dönüşümün Türkiye'nin 2030 NDC hedeflerine katkısını değerlendirmektedir. Bu bağlamda, ilk olarak 2022 yılında otomobillerden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını hesaplanmıştır. Bunun için mevcut binek araç filosu daha sonra yakıt türü, araç segmenti ve Euro emisyon standardına göre sınıflandırılmıştır. Emisyon ve enerji tüketim değerlerinin hesaplanması COPERT 5 modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ardından, GSYİH, nüfus ve kentleşme oranı gibi değişkenleri içeren bir regresyon modeli kullanılarak 2030 yılı için araç filosu projeksiyonu yapılmış ve yakıt türü, araç segmenti ve Euro emisyon standardına göre sınıflandırılmıştır. Akabinde gerçekleştirilen senaryo analizi dört ana senaryoyu kapsamaktadır. Referans Senaryo, NDC Senaryosu, Yüksek Senaryo ve Düşük Senaryo. NDC senaryosunun referans senaryoya kıyasla 5,38 MtCO₂-eşd. bir emisyon azaltımına katkı sağlayacağı hesaplanmıştır. Bu azalma %13'lük bir düşüşe karşılık gelmekte olup, ulaştırma sektörü için NDC'de belirlenen 14,98 Mt emisyon azaltımının yaklaşık %36'sının yalnızca elektrikli otomobillerle sağlanabileceğini ortaya koymaktadır. Türkiye'nin gelecekteki NDC'leri için elektrik araçlar politikasının ilave emisyon azaltım yapabileceğini göstermektedir. Bu tez, COPERT 5 modeli ile saha temelli ve sosyoekonomik verileri bir arada kullanarak Türkiye'deki binek araç emisyonlarını tahmin etmeye yönelik özgün ve ampirik temellere dayanan bir yaklaşım sunmaktadır. Tez, Türkiye'nin mevcut NDC'si ile uyumlu, ayrıntılı ve politika odaklı bir analiz sağlayarak elektrikli araçların emisyon azaltım potansiyelini ortaya koymakta ve ulaşım sektöründe hedefe yönelik iklim eylemlerinin geliştirilmesine katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
As of 2022, global greenhouse gas (GHG) emissions reached 50.12 Gt CO2 -eq, with approximately 76% of these emissions originating from energy production activities based on the combustion of fossil fuels. The transportation sector, which is evaluated within the energy sector, accounts for approximately 16% of total global emissions. The Paris Agreement, which was adopted in 2015, aims to limit the increase in global average temperature to well below 2°C above pre-industrial levels, while pursuing efforts to restrict the rise to 1.5°C. However, in 2024, the global average surface temperature was recorded as 1.55 °C above the 1850–1900 pre-industrial average, marking the first time the 1.5 °C threshold set out in the Paris Agreement has been exceeded. The agreement is also based on a cycle that requires countries to submit more ambitious climate actions, called Nationally Determined Contributions (NDC), every five years. Türkiye ratified the UNFCCC in 2004 and became a party the Paris Agreement in 2021. Türkiye has announced an objective of net zero emissions by 2053 and has updated its NDC by increasing its 2030 emissions reduction target from 21% to 41% compared to business-as-usual scenario. Türkiye has outlined specific policies for the transport sector in its NDC. This thesis undertakes an analysis of the impact of electrical passenger cars penetration on GHG emissions in Türkiye and assesses the contribution of this transformation to Türkiye's NDC targets for 2030. In this context, the primary objective was to calculate the GHG emissions from passenger cars in 2022. The existing passenger car fleet was then classified according to fuel type, vehicle segment, and Euro emission standard. The calculation of emission and energy consumption values was conducted utilizing the COPERT 5 model. Subsequently, a regression model incorporating variables such as GDP, population, and urbanization rate was used to project the vehicle fleet for 2030, which was then disaggregated using the same parameters. The scenario analysis encompassed four primary scenarios. The Reference Scenario, the NDC Scenario, the High Scenario, and the Low Scenario. The findings indicate that the NDC scenario projects a reduction of 5.38 Mt CO₂ -eq compared to the reference scenario. This reduction corresponds to a 13% decrease, indicating that approximately 36% of the targeted 14.98 Mt emission reduction in the transportation sector could be achieved solely through electric passenger cars. The findings suggest that electric vehicle policies have the potential to deliver additional emission reductions under Türkiye's future NDCs. This thesis introduces a novel, empirically grounded approach by employing the COPERT 5 model in combination with field-based and socioeconomic data to estimate passenger car emissions in Türkiye. By providing a detailed and policy-relevant analysis aligned with the NDC, it demonstrates the emission reduction potential of electric vehicles and contributes to the development of targeted climate actions in the transport sector.