24 saatlik ambulatuar kan basıncı ölçümü özellikleri ile renal ve kardiyovasküler sonlanım üzerine etkileri
Effects of 24 hour ambulatory blood pressure monitoring characteristics on renal and cardiovascular outcomes
  1. Tez No: 957061
  2. Yazar: ALP SEVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM KUMRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Ambulatuar kan basıncı ölçümü, yalnızca hipertansiyon tanısının konulmasında değil, aynı zamanda sahip olduğu belirli ölçüm özellikleri aracılığıyla böbrek ve kardiyovasküler sistem üzerindeki etkilenimin öngörülmesinde de kullanılmaktadır. Bu özelliklerin prognostik değerlerini inceleyen çeşitli çalışmalar mevcut olmakla birlikte, hangi özelliklerin daha anlamlı öngörüler sunduğu konusunda görüş birliği bulunmamaktadır. Çalışmamızda ambulatuar kan basıncı ölçüm özelliklerinin, belirlenen sonlanım noktaları üzerinden böbrek ve kardiyovasküler sistem üzerine etkilerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı'nda Ocak 2012-Aralık 2019 tarihleri arasında ölçümü yapılan, en az 5 yıllık poliklinik ve laboratuvar takibi olan 484 hastanın ambulatuar, kan ve idrar tetkiki sonuçları retrospektif olarak incelenmiştir. Kısa dönem kan basıncı değişkenliği 238, dipping patern ise 427 hastada analiz edilmiştir. Primer sonlanım noktası olumsuz böbrek etkilenimi (bazal tGFH düzeyi >60 ml/dk/1,73 m² iken finalde
Özet (Çeviri)
Aim: Ambulatory blood pressure monitoring is utilized not only for the diagnosis of hypertension but also for predicting the impact on the kidney and cardiovascular systems through its specific measurement characteristics. Although numerous studies have examined the prognostic relevance of these parameters, there is currently no consensus on which features provide the most clinically significant predictive value. The aim of this study is to comparatively evaluate the effects of ambulatory blood pressure monitoring derived parameters on the kidney and cardiovascular systems by analyzing their associations with predefined clinical endpoints. Materials and Methods: Between January 2012 and December 2019, ambulatory blood pressure measurements, along with blood and urine test results, of 484 patients who had been followed for at least five years in outpatient and laboratory settings at the Department of Nephrology, Ankara University School of Medicine, were retrospectively analyzed. Short-term blood pressure variability was assessed in 238 patients, while dipping pattern analysis was conducted in 427 patients. The primary outcome was defined as adverse renal outcome, including a decrease in eGFR from >60 ml/min/1,73 m² to