Abdominoplastinin vertebral kolon açıları üzerine etkileri
Effects of abdominoplasty on vertebral column angles
- Tez No: 957059
- Danışmanlar: PROF. SAVAŞ SEREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş: Vertebral kolon, baş, boyun ve gövdeyi destekleyen esnek bir yapı olup, spinal kordun korunmasına da yardımcı olur. Bu kolon, dört ana kavis içerir ve bu yapılar travma durumlarında darbe şokunu absorbe ederek gücü ve esnekliği artırır. Ancak, bu kavislerin doğru açılarda olmaması, kifoz, lordoz ve skolyoz gibi vertebral kolon bozukluklarına yol açabilir. Abdominal lipodistrofi ve rektus diyastazı da vertebral kolon açılarını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu tür hastaların yaşam kalitesini artırmak için abdominoplasti ve diyastaz onarımı, spinal stabiliteyi artırmaya yardımcı olabilir. Bu çalışmanın amacı, abdominoplasti ve diyastaz onarımı yapılan abdominal lipodistrofi ve rektus diyastazı bulunan hastalarda, preoperatif ve postoperatif 6. ayda torasik kifoz, lomber lordoz ve lumbosakral açıların değişimini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, prospektif bir vaka kontrol çalışmasıdır ve çalışmaya 49 kadın hasta dahil edilmiştir. Hastalar, preoperatif ve postoperatif 6. ayda torakal ve lumbosakral açıların ölçümleri için direkt grafileri çekilmiştir. Hastaların çalışmaya dahil edilebilmesi için 18 yaşından büyük olmaları ve daha önce spinal cerrahi veya restriktif akciğer hastalığı geçirmemiş olmaları gerekmektedir. Çalışmaya katılan hastaların yaşı, boyu, kilosu, VKİ, gebelik sayısı gibi bilgileri kaydedilmiştir. Tüm hastalara rektus plikasyonu ile abdominoplasti operasyonu yapılmıştır. Preoperatif ve postoperatif direkt grafiler incelenmiş; kifoz, lordoz ve lumbosakral açıları ölçmek için Cobb tekniği kullanılmıştır. İstatistiksel analiz SPSS Statistics versiyon 23 yazılımı ile yapılmış olup, preoperatif ve postoperatif açıların karşılaştırması bağımlı gruplar için student t testi ile yapılmıştır. Yaş ve VKİ'ye göre açı değişimlerinin ilişkisi Pearson korelasyon testiyle değerlendirilmiştir. Preoperatif ve postoperatif açı karşılaştırılmasında yüksek açı değerleri kifoz için 40 derece üstü, lordoz için 45 derece üstü ve lumbosakral açı için 40 derece üstü kabul edilmiş olup preoperatif ve postoperatif açı karşılaştırılmasında yüksek açı olma durumu Mc-Nemar test analizi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The vertebral column is a flexible structure that supports the head, neck, and trunk, and also helps protect the spinal cord. This column contains four main curvatures, and these structures increase strength and flexibility by absorbing shock during trauma. However, abnormalities in these curvatures can lead to vertebral column angular deformities such as kyphosis, lordosis, and scoliosis. Abdominal lipodystrophy and rectus diastasis can also negatively affect vertebral column angles. Abdominoplasty and diastasis repair can help improve spinal stability, potentially enhancing the quality of life in such patients. The aim of this study is to examine the changes in thoracic kyphosis, lumbar lordosis, and lumbosacral angles at the preoperative and postoperative 6-month follow-up in patients with abdominal lipodystrophy and rectus diastasis who underwent abdominoplasty and diastasis repair. Materials and Methods: This study is a prospective case-control study that included 49 female patients. Direct radiographic imaging was performed preoperatively and six months postoperatively to measure thoracic and lumbosacral angles. Patients included in the study were required to be over 18 years old and have no history of spinal surgery or restrictive lung disease. The recorded patient data included age, height, weight, BMI, and the number of pregnancies. All patients underwent abdominoplasty with rectus plication. Preoperative and postoperative direct radiographs were analyzed, and the Cobb technique was used to measure kyphosis, lordosis, and lumbosacral angles. Statistical analyses were performed using SPSS Statistics version 23, with paired Student's t-test used to compare preoperative and postoperative angles. The relationship between angle changes and age or BMI was assessed using Pearson correlation analysis. High-angle values were defined as greater than 40° for kyphosis, greater than 45° for lordosis, and greater than 40° for the lumbosacral angle. The presence of high angles preoperatively and postoperatively was analyzed using McNemar's test.