Kolorektal kanser ameliyatlarında piyesteki metastatik lenf nodlarının toplam çıkarılan lenf nodlarına oranı ve bu oranın surveye etkisi
The ratio of metastatic lymph nodes in the specimen to the total number of lymph nodes removed in colorectal cancer surgeries and its impact on survival
  1. Tez No: 957068
  2. Yazar: FAIG FIRDOVSILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BÜLENT ERKEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada amaç Ocak 2010 –Aralık 2020 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniğinde kolorektal kanser nedeniyle opere edilmiş lenf nodu pozitifliği olan hastaların patoloji piyesindeki metastatik lenf nodlarının total çıkarılan lenf nodlarına oranı ve bu oranın surveye etkisini araştırmaktır. Çalışmaya kolorektal kanser nedeniyle opere edilen ve patoloji piyesinde metastatik lenf nodları olan toplam 185 hasta dahil edilmiş, hastaların demografik ve tıbbi bilgilerine retrospektif olarak ulaşılmıştır. Hastaların lenf nodu oranı (LNR) 0,25 değeri baz alınarak 2 grupta toplanmış, her iki grubun 5 yıllık genel sağkalımı ve aynı zamanda lenf nodu oranına etki eden faktörler, bu faktörlerin 5 yıllık genel sağkalıma etkisi araştırılmıştır. Çalışmada 114 erkek ve 71 kadın olmak üzere toplam 185 hasta bulunmaktadır. 87 hastanın LNR 0,25 altında, 98 hastanın LNR ise 0,25 üzerinde idi. Hastaların çoğunda invazyon derinliği T3 (n=115) olup, N1-N2 lenf nodu tutulumu olan yaklaşık olarak benzer sayda (n=94 ve n=81) hasta vardı. Adenokarsinom, en yaygın histolojik tiptir (n=145). Müsinöz karsinom %20, taşlı yüzük hücreli tümör ise %1,6 oranındadır. Tümörlerin çoğu rektumda (n=146) lokalizedir. Diğer olgularda çıkan kolon (n=8,), transvers kolon (n=3,), inen kolon (n=3,) ve sigmoid kolon (n=25,) lokalizasyonlarındadır. LNR 0,25'in üzerinde olan hastalarda 5 yıllık sağkalım olasılığı %19,4 olup medyan sağkalım süresi 31,17 ay ile daha düşük bir sağkalım göstermektedir. Buna karşılık, LNR 0,25'in altında olan hastalarda sağkalım daha iyi bir seyir göstermiştir (5 yıllık sağkalım olasılığı %73,3). Ayrıca cinsiyet, T evresi, N evresi ve tümör histolojisinin hasta sağkalımı üzerinde etkisi saptandı. Yaptığımız çalışmada LNR (lenf nodu oranı) ile 5 yıllık genel sağkalım arasında ters orantılı ilişki vardır. T evresi, N evresi, tümör diferansiyasyonu, tümör histolojisi LNR'ye etki eden faktörlerdendir. T evresinin, N evresinin sağkalımla ters orantılı olduğu, cinsiyetin ve tümör histolojisinin sağkalıma etki ettiği görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of the lymph node ratio (LNR)—defined as the ratio of metastatic lymph nodes to the total number of harvested lymph nodes in pathology specimens—on survival in patients who underwent surgery for colorectal cancer with lymph node positivity at the Department of General Surgery, Ankara University Faculty of Medicine, between January 2010 and December 2020. A total of 185 patients who underwent surgery for colorectal cancer and had metastatic lymph nodes in the pathology specimens were included in the study. Demographic and clinical data were retrospectively collected. Patients were divided into two groups based on an LNR cutoff value of 0.25. The 5-year overall survival rates of both groups were compared and factors affecting LNR, as well as their influence on 5-year overall survival were analyzed. The study included 114 male and 71 female patients. LNR was below 0.25 in 87 patients and above 0.25 in 98 patients. Most patients had T3 depth of invasion (n = 115), and lymph node involvement was similar in number between N1 (n = 94) and N2 (n = 81) stages. Adenocarcinoma was the most common histological type (n = 145). Mucinous carcinoma accounted for 20%, while signet ring cell carcinoma was observed in 1.6% of cases. The majority of tumors were localized in the rectum (n = 146), followed by the ascending colon (n = 8), transverse colon (n = 3), descending colon (n = 3), and sigmoid colon (n = 25). Patients with an LNR above 0.25 had a lower 5-year survival probability of 19.4% and a median survival time of 31.17 months. In contrast, those with an LNR below 0.25 showed a better prognosis, with a 5-year survival probability of 73.3%. Gender, T stage, N stage, and tumor histology were also found to significantly impact survival. In our study, a negative correlation was observed between LNR and 5-year overall survival. T stage, N stage, tumor differentiation, and tumor histology were found to influence LNR. T and N stages were inversely correlated with survival, and gender and tumor histology were also shown to affect overall survival.