Juvenil idiyopatik artrit tanılı hastalarda tedavi kesimi sonrası izlem
Follow-up after treatment discontinuation in patients with juvenile idiopathic arthritis
- Tez No: 957069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİDE ÖZGE BAŞARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Romatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Juvenil idiyopatik artrit (JİA), çocukluk ve ergenlik döneminde en sık görülen kronik inflamatuvar romatizmal hastalıklardan biridir. Hastalık yönetiminde biyolojik ajanlar, hastalık aktivitesini kontrol altına almak ve eklem hasarını önlemek amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, uzun süreli biyolojik tedaviye bağlı riskler nedeniyle remisyona ulaşan hastalarda bu ajanların kesilmesine ilişkin klinik karar süreçleri belirsizliğini korumaktadır.Bu çalışmada, biyolojik tedavisi kesilen 135 JİA hastasının klinik ve laboratuvar bulguları, hastalık aktivitesi, tedavi süreçleri ve nüks oranları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bulgular, entezit ilişkili artritli hastaların diğer JİA alt gruplarına kıyasla daha geç tanı aldığını, sistemik JİA hastalarında biyolojik tedaviye daha kısa sürede başlandığını ve poliartiküler JİA hastalarında tanıdan tedaviye geçen sürenin, tekrar biyolojik ajan başlanan grupta anlamlı derecede daha uzun olduğunu göstermektedir.Tedavi kesim yöntemleri incelendiğinde, doz aralıklarının uzatılmasının en yaygın yöntem olduğu ve bu yaklaşımın sistemik ve poliartiküler JİA hastalarında tedavisiz izlem süresini uzattığı belirlenmiştir. Medyan 59,07 aylık takip sürecinde hastaların %59.3'ünde yeniden biyolojik ajan başlanmıştır. Non-sistemik JİA hastalarında tekrar biyolojik tedavi ihtiyacı daha yüksek bulunmuş, özellikle entezit ilişkili artrit grubunda alevlenme oranı belirgin şekilde artmıştır. Buna karşın, sistemik JİA hastalarında biyolojik tedavi kesildikten sonra daha uzun bir tedavisiz izlem süresi elde edilmiştir.Sonuç olarak, biyolojik ajanların kesilme süreci ve sonrasında hastaların izlenmesi, JİA alt fenotipine göre farklılık göstermektedir. Alevlenme riski, biyolojik tedaviye kadar geçen süre, tedavi kesim şekli ve JİA alt tipi gibi faktörler göz önünde bulundurularak bireyselleştirilmiş tedavi stratejileri geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Juvenile idiopathic arthritis (JIA) is one of the most common chronic inflammatory rheumatic diseases in childhood and adolescence. Biological agents are widely used in disease management to control disease activity and prevent joint damage. However, due to the risks associated with long-term biological therapy, clinical decision-making processes regarding the discontinuation of these agents in patients who have achieved remission remain unclear.This study retrospectively evaluated the clinical and laboratory findings, disease activity, treatment processes, and relapse rates of 135 JIA patients whose biological therapy was discontinued. The findings indicate that patients with enthesitis-related arthritis were diagnosed at a later age compared to other JIA subgroups, systemic JIA patients started biological therapy in a shorter time, and in polyarticular JIA patients, the time from diagnosis to treatment initiation was significantly longer in the group that required reintroduction of biological agents.Regarding treatment discontinuation methods, extending dosing intervals was the most common approach, which prolonged the treatment-free follow-up period in systemic and polyarticular JIA patients. During a median follow-up period of 59.07 months, 59.3% of the patients required reintroduction of biological agents. The need for reinitiation of biological therapy was found to be higher in non-systemic JIA patients, with a significantly increased flare rate in the enthesitis-related arthritis group. In contrast, systemic JIA patients had a longer treatment-free follow-up period after discontinuation of biological therapy.In conclusion, the process of discontinuing biological agents and subsequent patient monitoring varies depending on the JIA phenotype. Factors such as the risk of disease flare, time to biological therapy initiation, treatment discontinuation method, and JIA subtype should be considered to develop personalized treatment strategies.