Türkiye'deki büyükşehirler için olay merkezli gayrimenkul balonu tespiti ve değerlendirilmesi
Event-centric real estate bubble detection and evaluation for metropolitan cities in Turkey
- Tez No: 957078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA HİKMET BİLGEHAN UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez, Türkiye'nin üç büyük metropolü olan İstanbul, Ankara ve İzmir ile birlikte Doğu Marmara Bölgesi'nde, 2013–2024 yılları arasında konut fiyat hareketlerini analiz ederek, ekonomik, politik ve sosyal olayların etkisiyle oluşan spekülatif fiyat balonlarını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Konut Fiyat Endeksi (KFE) verileri kullanılarak Artırılmış Dickey-Fuller Testi (ADF), Yuvarlanan Artırılmış Dickey-Fuller Testi (RADF), Supremum Artırılmış Dickey-Fuller (SADF) ve Genelleştirilmiş Supremum Artırılmış Dickey-Fuller (GSADF) testleri uygulanmıştır. Bu testlerle hem fiyatlardaki patlayıcı davranışların varlığı hem de bu davranışların zaman içindeki gelişimi analiz edilmiştir. Buna ek olarak, olay merkezli analiz yaklaşımıyla konut piyasasını etkileyebilecek önemli olaylar ele alınmıştır. Özellikle 2018 döviz krizi, COVID-19 pandemisinin ekonomik etkileri (2020), 2021 sonrası düşük faiz politikaları, 2022'de artan enflasyon, yabancılara konut satış teşvikleri ve Kahramanmaraş depremleri gibi gelişmeler, balon oluşumlarıyla zamansal olarak ilişkilendirilmiştir. GSADF test sonuçları, 2021–2023 yılları arasında balon oluşumlarını işaret ederken, bu dönemler yukarıda belirtilen olaylarla örtüşmektedir. Ayrıca, Google Trendler verileriyle yapılan analizlerde,“konut yatırımı”,“kira fiyatları”gibi terimlere olan ilginin artışı ile fiyatlardaki patlayıcı dönemler arasında 0,76 düzeyinde pozitif korelasyon tespit edilmiştir. Bu da davranışsal eğilimlerin fiyat balonları üzerindeki etkisini göstermektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, konut piyasasında fiyat balonlarını hem istatistiksel hem de yapısal ve davranışsal düzeyde değerlendiren bütüncül bir analiz sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to detect speculative housing price bubbles triggered by economic, political, and social events in Turkey's three major metropolitan cities—Istanbul, Ankara, and Izmir—as well as the Eastern Marmara Region, by analyzing housing price dynamics between 2013 and 2024. Using the Housing Price Index (HPI) data provided by the Central Bank of the Republic of Turkey, the study employs Augmented Dickey-Fuller (ADF), Rolling ADF (RADF), Supremum ADF (SADF), and Generalized Supremum ADF (GSADF) tests. These methods enable both the identification of explosive price behavior and the examination of its temporal development. In addition, an event-based analytical approach is used to assess the impact of significant real-world developments on the housing market. Notable events such as the 2018 currency crisis, the economic effects of the COVID-19 pandemic (2020), post-2021 low interest rate policies, the inflation surge in 2022, incentives for housing sales to foreigners, and the 2023 Kahramanmaraş earthquakes are temporally linked with the bubble periods identified by GSADF results. The GSADF test findings reveal strong evidence of bubble formation between 2021 and 2023, aligning with the timeline of these major events. Moreover, an analysis of Google Trends data indicates a 0.76 positive correlation between increased interest in search terms such as“real estate investment”and“rental prices”and periods of explosive price growth. This suggests a strong behavioral component underlying the formation of housing price bubbles. Ultimately, this study offers a comprehensive analysis of housing bubbles by integrating statistical, structural, and behavioral perspectives.