Prejudice towards Syrian refugees in Turkey from a multilevel approach: The effects of empathy and threat in particular contexts
Çok-düzeyli bir yaklaşımdan Türkiye'deki Suriyeli mültecilere yönelik önyargı: Empati ve tehdidin belirli bağlamlardaki etkisi
- Tez No: 537305
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN AYDIN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Psychology, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Suriyeli mülteci meselesindeki, güncel ve gelecekteki süreçleri anlamak adına, mülteciler ve yerel topluluklar arasındaki ilişkileri mercek altına almak oldukça önemli bir konu. Bu araştırma, Türkiye'deki Suriyeli mültecilere yönelik önyargı düzeylerinde, empati ve algılanan tehdidin rollerine ilişkin iki deneysel analiz sunmaktadır. Bu bağlamda, mevcut çalışmanın amacı iki yönlüdür. Birincisi, mültecilere karşı önyargı düzeyinin, empati ya da tehdit uyandıran durumların sunulduğu farklı deney koşullarında değişip değişmediğini ortaya çıkarmaktır. İkincisi, Sağ-Kanat Yetkecilik (SKY) ve Sosyal Baskınlık Yönelimi (SBY) ve farklı bağlamların etkileri de dikkate alındığında, empati ve tehdidin önyargı düzeylerindeki etkisinin farklılaşıp farklılaşmadığını gözlemlemektir. Söz konusu farklı bağlamlar, mültecilerin çeşitli illerdeki nüfus dağılımlarına göre belirlenmiştir. Çok-düzeyli bir yaklaşım (a multilevel approach) esas alınarak; bireysel, durumsal ve bağlamsal bileşenler bir araya getirilmiş ve incelenmiştir. Sonuçlar, büyükşehirler bağlamında insanların Suriyeli mültecilere karşı empatiye daha yatkın olduğunu açığa çıkarırken, sınır bölgesindekilerin tehditten etkilendiğini göstermiştir. Bulgular ayrıca, modele SKY ve SBY dahil olduğunda, bunların sınır şehirleri bağlamında önyargının önemli birer yordayıcıları olarak görünmediklerini ortaya çıkarmıştır. Ancak, her ikisi de büyük şehirlerde, empati ile birlikte, önemli belirleyiciler olarak gözlenmiştir. Araştırma, özellikle çok-düzeyli yaklaşımın, çok yönlü bir fenomen olan önyargıdaki önemini göstermek için dikkate değer sonuçlar ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
To understand the current and future processes in the issue of Syrian refugees, scrutinizing the relations between refugees and the local community is a quite crucial subject. The present research provides two experimental analyses regarding the roles of empathy and perceived threat in the levels of prejudice toward Syrian refugees in Turkey. In this regard, the objective of the current study is twofold. First is to uncover whether the level of prejudice changes across different experimental conditions, in which empathy- or threat-evoking situations are presented. The second is to observe whether the influences of the empathy and perceived threat on levels of prejudice vary when Right-Wing Authoritarianism (RWA) and Social Dominance Orientation (SDO) and the influences of contexts are also taken into account. The contexts were designated according to the proportion of refugees to the populations in different cities. By utilizing a multilevel approach as a framework, the individual, situational and contextual factors were combined and elaborated. The results revealed that while in the context of largest cities people were more vulnerable to being empathetic to Syrian refugees, the ones in the border district were affected by threat. The findings also yielded that when RWA and SDO were involved in the model, they did not appear as the significant predictors of prejudice in the context of border cities. However, both were observed as the substantial predictors along with empathy, in the largest cities. The research produced noteworthy implications, especially displaying the significance of the multilevel approach in such a multifaceted phenomenon.