Ekolojik koridorlar ve hayvan dostu mimari tasarımlar: dünya örnekleri üzerinden karşılaştırma
Ecological corridors and animal-friendly architectural designs: comparasion of world examples
- Tez No: 957104
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAYESTE TÜLİN GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Araştırma ve Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tarih boyunca insan yerleşimleri, doğal yaşam alanlarını şekillendirmiş ve çoğu zaman parçalanmalara yol açmıştır. Özellikle Sanayi Devrimi'nden sonra artan antropojenik etkiler birçok türün habitat kaybı yaşamasına ve insan-hayvan arasındaki dengenin bozulmasını hızlandıran bir süreç haline gelmiştir. Bu bağlamda, ekolojik geçiş yapıları, yaban hayatı köprüleri ve hayvan dostu mimari tasarımlar bu bozulan dengeyi yeniden sağlama çabası olarak ortaya çıkmıştır. Ekolojik koridorlar ve hayvan dostu mimari tasarımlar, habitatların yeniden bağlanmasını ve ekolojik dengenin korunmasını sağlamaya yönelik bir çözüm olarak geliştirilmiştir. Bu tür yapılar, biyolojik çeşitliliği korumasının yanında küresel bir farkındalık yaratmak için araç olmaktadır. Bu konu dahilinde, tezin ilk bölümünde ekolojik koridor ve hayvan dostu mimari tasarımların mimarlık üzerindeki rolü irdelenmektedir. Bu kavramların ortaya çıkışı ve gelişim süreci arasındaki bağlantı analiz edilerek günümüz etkileri üzerinden değerlendirme yapılmıştır. Tarihsel süreç içinde varolan ancak zamanla unutulan bu bağlar vurgulanarak günümüzde bu yapıların azalmış olmasının nedenleri tartışılmıştır. Tezin dünya çapındaki örneklerin değerlendirilmesi bölümünde, ekosistemin sürdürülebilirliğini ve türlerin güvenli bir şekilde geçişini sağlamak amacıyla yapılmış dünya genelinde uygulanan örnekler incelenmiştir. Toplamda 23 adet örnek proje incelenmiş ve bunların temel tasarım prensipleri ve ekolojik katkıları analiz edilmiştir. Araştırmanın yöntemi karşılaştırmalı analizlere dayanmaktadır. Bununla birlikte, değerlendirme sürecinde, bu yapıların tasarım kriterleri, kullanılan malzemeler, konum seçimleri ve ekosistem üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Dolayısıyla, bu çalışma, insan ve hayvan arasındaki dengenin sağlanmasında mimarinin oynadığı kritik rolü vurgulamayı ve bu konuda farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır. Tezin son bölümünde ise elde edilen bulgulara yer verilmiştir. Bunun sonucunda, ekolojik koridorlar ve hayvan dostu tasarımların, kesintiye uğramış habitatların yeniden bağlanmasında ve türlerin korunmasında etkin bir çözüm olduğu sonucuna varılmıştır. Bu yapı elemanları, türlerin biyoçeşitliliğini korumasında uzun vadede önemli geri dönüşler alınmasını sağlayarak insan-hayvan arasındaki simbiyotik ilişkilerin güçlenmesine olanak tanımaktadır. Bu tez, doğal yaşam alanlarının korunması ve mimarinin bu süreçteki rolü hakkında farkındalık yaratmayı ve sürdürülebilir tasarımlara yönelik yeni stratejilere katkıda bulunmayı vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, human settlements have shaped natural habitats and often led to fragmentation. Especially after the Industrial Revolution, increasing anthropogenic effects have caused habitat loss for many species and have become a process that has accelerated the deterioration of the balance between humans and animals. In this context, ecological passage structures, wildlife bridges and animal-friendly architectural designs have emerged as an effort to restore this disrupted balance. Ecological corridors and animal-friendly architectural designs have been developed as a solution to reconnect habitats and maintain ecological balance. Such structures are a tool for creating global awareness as well as protecting biodiversity. Within this subject, the first part of the thesis examines the role of ecological corridors and animal-friendly architectural designs in architecture. The connection between the emergence and development process of these concepts is analyzed and evaluated based on their current effects. These ties, which existed throughout the historical process but were forgotten over time, were emphasized and the reasons for the decline of these structures today were discussed. In the evaluation of examples from around the world section of the thesis, examples implemented worldwide to ensure the sustainability of the ecosystem and the safe passage of species were examined. A total of 23 sample projects were examined and their basic design principles and ecological contributions were analyzed. The method of the research is based on comparative analysis. However, in the evaluation process, the design criteria, materials used, location choices and effects on the ecosystem of these structures were evaluated. Therefore, this study aims to emphasize the critical role played by architecture in ensuring the balance between humans and animals and to raise awareness on this issue. The final section of the thesis includes the findings. As a result, it has been concluded that ecological corridors and animal-friendly designs are an effective solution for reconnecting interrupted habitats and protecting species. These structural elements provide significant returns in the long term in protecting the biodiversity of species and allow the strengthening of symbiotic relationships between humans and animals. This thesis emphasizes creating awareness about the protection of natural habitats and the role of architecture in this process and contributing to new strategies for sustainable designs.