Üretken yapay zekâ ile otomatik kod üretimi ve geliştirme süreçlerinin iyileştirilmesi
Automatic code generation with generative artificial intelligence and the improvement of development processes
- Tez No: 957107
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEGAR SADAT SOLEIMANI ZAKERI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapay Zeka Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, üretken yapay zekâ (YZ) sistemlerinin yazılım geliştirme süreçlerine olan etkilerini incelemektedir. Üretken YZ sistemleri, yazılımcıların kod yazma, test etme ve hata ayıklama gibi görevlerinde otomasyon sağlayarak iş yüklerini azaltmakta ve geliştirme süreçlerini daha verimli hâle getirmektedir. GPT tabanlı modeller, Codex, GitHub Copilot ve Amazon CodeWhisperer gibi araçlar aracılığıyla kod üretiminde yüksek doğruluk, hız ve kalite sağlanabilmektedir. Bu çalışmada, üretken YZ'nin yazılım mühendisliğinde nasıl dönüşümler yarattığı, geliştirici verimliliğine katkıları, yazılım kalitesi üzerindeki etkisi ve zaman/maliyet avantajları ele alınmaktadır. Ayrıca, bu sistemlerin beraberinde getirdiği etik ve teknik zorluklar, yanlış kod üretimi ve güvenlik gibi sorunlar tartışılmaktadır. Araştırma, literatür taramasının yanı sıra deneysel analizler de içermekte ve geleneksel yazılım geliştirme yöntemleriyle YZ destekli yöntemleri karşılaştırarak performans değerlendirmesi sunmaktadır. Sonuç olarak, üretken YZ sistemlerinin yazılım mühendisliğinde kalıcı bir dönüşüm başlattığı ve gelecekte insan-makine iş birliğini derinleştirecek şekilde gelişeceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of generative artificial intelligence (AI) systems on software development processes. Generative AI tools help automate tasks such as coding, testing, and debugging, thereby reducing developer workload and increasing efficiency. Tools like GPT-based models, Codex, GitHub Copilot, and Amazon CodeWhisperer enable high-accuracy and high-quality code generation. The research explores how these systems transform software engineering, enhance developer productivity, improve code quality, and provide time and cost advantages. Moreover, ethical and technical challenges such as inaccurate code generation and security vulnerabilities are discussed. The methodology includes literature review and experimental analysis, comparing traditional and AI-assisted development methods through performance metrics. Ultimately, the study concludes that generative AI systems have initiated a paradigm shift in software engineering and are expected to further strengthen human-machine collaboration in the future.