Ailelerin ev satın almaya ilişkin tutum ve davranışları
Attitudes and behaviors of families related to purchasing house
  1. Tez No: 95714
  2. Yazar: AYŞE YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİTTİN KALINKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Araştırma Ankara'da ailelerin konut satın almaya yönelik tutum ve davranışlarım belirlemek amacı ile planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışma kentsel alanda Mesa ve Metis inşaat şirketlerinden yeni ev satın alan 250 aile üzerinde yapılmıştır. Ailelerin konut satın almaya yönelik tutum ve davranışları; ekonomik, tüketim ve sosyo- psikolojik olarak üç başlık altında incelenmiştir. Ailelerin konut satın almaya yönelik tutumları 39 Likert tipi cümleye, davranışları ise 24 soruya verdikleri yanıtlarla ölçülmüştür. Tutum ve davranışlar üzerinde konut tipi değişkenine ek olarak aile yaşam dönemi, evlilik süresi, gelir ve deneğin öğrenim durumu değişkenlerinin etkisi de araştırılmıştır. Ev sahipliğinin kira ödeme zorunluluğunu ortadan kaldırması, ailenin en önemli ekonomik hedefi olması, konutun ekonomik bir güvence olması, ekonomik refahın önemli bir göstergesi olması ve yeterli gelire sahip ailelerin kendi evlerini satın almalarının gerekliliği hem apartman hem de dubleks konutlardaki ailelerin en önemli ekonomik tutumlarıdır. Ev sahipliğinin iç dizaynda özgürce değişiklikler yapabilmeye olanak vermesi, konutun aile içi etkileşimi sağlayacak şekilde planlanabilmesi, güvenduygusu vermesi ve çevre kalitesinin korunması önemli tüketim tutumlarıdır. Ev sahipliğinin güven duygusunu artırması, yaşlılığın güvencesi olması, iç mekanda değişiklik yapabilmede bağımsızlık duygusu sağlaması, uygun çevrede oturmanın bireye zevk vermesi ve yaşam tatminini artırması önemli sosyo-psikolojik tutumlar arasında yer almaktadır. Ev sahibi ailelerin kendilerini güvende hissetmeleri, konut satın almakla iyi bir ekonomik yatırım yapılmış olması, en önemli büyük ekonomik hedefin gerçekleştirilmesi, kaynakların değerlendirilmesi ve geliştirilmesi konut satın almaya yönelik belirgin ekonomik davranışlardır. Tüketim davranışları bakımından, istenilen değişiklikleri yapabilme, konutun yeniden planlanabilmesi ve çevrede çocukların yetişmesine uygun güvenli ortamlar sağlanmasının önemli olduğu belirtilmiştir. Konutla ilgili sorumlulukların artması, mirasçılara bırakabilecek iyi bir şeye sahip olma, benzer statüdeki ailelerle bir arada oturma nedeni ile komşularla olumlu ilişkiler kurabilme ve konutun bağımsız hareket edebilme duygusu sağlaması önemli sosyo-psikolojik davranışlar arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This research has been planned and carried out for the purpose of determining the attitudes and behaviours of families in Ankara related to purchasing houses. The study has been carried out on 250 families who have recently purchased residences from construction companies of Mesa and Metis in the urban area. Attitudes and behaviours of families with regards to purchasing houses have been examined under three topics in terms of economy, consumption and socio-psychological aspects. Attitudes of families related to purchasing house have been measured with their responses to 39 Likert type sentences whereas their behaviours have been measured on the basis of their responses to 24 questions. The impacts of the variables such as period of family life, period of marriage, income and the education level of the test subject on attitudes and behaviours have also been examined in addition to the effect of variable of residence type. The most significant economical attitudes of the families residing in both apartment houses and duplex houses include the fact that to own a house eliminates the obligation to pay a rent and is the most significant economical target of the family; the residence is an economical security and is one of the important indicators of economical life; and the families with sufficient income should purchase their own house. The significantconsumption attitudes include the fact that by owning a house, opportunities to make modifications in the interior design can be provided, the house can be planned in a manner that shall ensure interaction among family members, sense of security can be provided and the environmental quality can be maintained.The facts that increment improvement of the sense of security, provision of a security for old age and the sense of freedom in making modifications at indoor, pleasure of the individual in terms of residing in an appropriate environment and the increment of the life satisfaction through owning a house are considered among the significant socio-psychological attitudes. The specific economical behaviours of families owning a house with regards to purchase of a residence are that they feel themselves secure, consider purchase of a residence as an efficient economical investment and that most significant economical target has been achieved, and that the resources have been evaluated and improved. It has been determined in terms of consumption behaviours that realization of the required modifications in the residence, re-planning of the residence and the provision of secure environments appropriate for the children are of great significance. Increment of the responsibilities related with the residence, owning a good property that can be inherited to the heirs, having good relations with the neighbours due to residing near families of similar status and provision of the sense of acting free in the residence are considered among the significant socio-psychological behaviours.