Dönel yüzeylerin eğrilikleri arasındaki ilişki
The Relationship between curvatures of a surfaces of revolution
  1. Tez No: 95713
  2. Yazar: ZUHAL YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. KEMAL SAĞEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DÖNEL YÜZEYLERDE EĞRİLİKLER ARASINDAKİ İLİŞKİ Zuhal YÜKSEL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr.M.Kemal SAĞEL Jüri : Doç.Dr.M.Kemal SAĞEL Doç.Dr.YusufYAYLI Yrd.Doç.Dr.Ayşe ALTIN Bu tez 8 bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümde, dönel yüzeyler ve Lorentz uzayları hakkında temel kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, herhangi bir dönel yüzeyin Weingarten dönüşümünün matrisi hesap edilmiştir. Dördüncü bölüm herhangi bir dönel yüzeyin Gauss ve ortalama eğriliklerinin hesabını içermektedir. Gauss ve ortalama eğrilikleri arasındaki ilişki bölüm beş'te verilmiştir. Altıncı bölüm Sağel (1998) tarafından verilen Lorentz uzaylarında dönel yüzeyin Weingarten dönüşümün matrisi, Gauss ve ortalama eğriliklerinin hesabı ile ilgilidir. Gauss ve ortalama eğrilikler arasındaki ilişkinin incelenmesi yedinci bölümde verilmiştir. Son bölüm dönel yüzeyler hakkında bazı örnekleri içermektedir. 2000, 44 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Dönel yüzey, Gauss eğriliği, ortalama eğrilik, Weingarten dönüşümünün matrisi, Lorentz uzayı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE RELATIONSHIP BETWEEN CURVATURES OF A SURFACES OF REVOLUTION Zuhal YÜKSEL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Deperttnent of Mathematics Supervisor : Assoc.Prof.Dr.M.Kemal SA?EL Jun : Assoc.Prof.Dr.M.Kemal SA?EL Assoc.Prof.Dr. Yusuf YAYLI AsstProfDr.Ayşe ALTIN The thesis consists of eight chapters. In the first two chapters, basic concepts about surface of revolution and Lorentz space are given. In the third chapter, the matrix of Weingarten map of any surface of revolution is calculated. Chapter four includes the calculations of Gauss and mean curvature of any surface of revolution and the relationship between Gauss and mean curvature of any surface revolution is given in chapter five. Chapter six is a review of the calculation of the Weingarten matrix of surface of revolution and the calculations at Gauss and mean curvatures for Lorentz space given by Sağel (1998). An examination of the relationship between Gauss and mean curvatures of any surface of revolution is given in chapter seven. The final chapter consists of some examples about surface of revolutions. 2000, 44 pages KEY WORDS : Surface of revolution, Gauss curvature, mean curvature, the matrix of Weingarten map, Lorentz space