Hastalık teşhisi ve toksinlerin tayinine yönelik elektrokimyasal biyosensörlerin geliştirilmesi
Development of electrochemical biosensors for the determination of toxins and the diagnosis of diseases
- Tez No: 957140
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ARZUM ERDEM GÜRSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Tez çalışması kapsamında; hem gıda güvenliği hem de klinik teşhis açısından öneme sahip çeşitli analitlerin hassas, seçimli ve hızlı bir şekilde tayin edilebilmesine yönelik elektrokimyasal biyosensörler geliştirilmiştir. Bu doğrultuda; toksik etkileri nedeniyle gıda güvenliği açısından kritik önem taşıyan patulin mikotoksini, böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesinde biyobelirteç olarak kullanılan kreatinin, COVID-19 enfeksiyonunun teşhisinde kritik rol oynayan SARS-CoV-2 S1 proteini ve diyabetin klinik yönetiminde temel biyobelirteç olan glukoz analitleri hedef alınmıştır. Tez kapsamında ilk çalışmada, patulin tayinine yönelik biyopolimer modifiye elektrotlarla impedimetrik aptasensör geliştirilmiştir. İkinci çalışmada, kıvılcım boşalımı tekniğiyle bakır nanopartiküllerle modifiye edilmiş elektrotlar kullanılarak kreatinin tayinine yönelik voltametrik sensör geliştirilmiştir. Üçüncü çalışmada, nanokompozit modifiye elektrotlarla SARS-CoV-2 S1 proteini tayinine yönelik voltametrik aptasensör geliştirilmiştir. Son çalışmada ise, glukoz tayinine yönelik iletken polimer modifiye elektrotlara dayalı giyilebilir biyosensör geliştirilmiştir. Geliştirilen biyosensörler; yüksek hassasiyet, seçimlilik ve hızlı yanıt özellikleri ile gıda, sağlık ve klinik uygulamalara yönelik potansiyel taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this PhD thesis, electrochemical biosensors were developed for the sensitive, selective, and rapid detection of various analytes that are of critical importance in both food safety and clinical diagnostics. The target analytes include patulin, a toxic mycotoxin relevant to food safety; creatinine, a key biomarker for evaluating kidney function; the SARS-CoV-2 S1 protein, essential for the diagnosis of COVID-19 infection; and glucose, a fundamental biomarker in the clinical management of diabetes. In the first study of the thesis, an impedimetric aptasensor was developed for the detection of patulin using biopolymer-modified electrodes. In the second study, a voltammetric sensor for creatinine was constructed using copper nanoparticle-modified electrodes fabricated via the spark discharge technique. In the third study, a voltammetric aptasensor targeting the SARS-CoV-2 S1 protein was developed based on nanocomposite-modified electrodes. In the final study, a wearable biosensor based on conductive polymer-modified electrodes was developed for glucose detection. The developed biosensors demonstrate high sensitivity, selectivity, and rapid response characteristics, indicating strong potential for applications in food safety, healthcare, and clinical diagnostics.