Coded representation in games
Oyunlarda kodlanmış temsil
  1. Tez No: 957141
  2. Yazar: ZEYNEP ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ÇATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Dokümantasyon ve Enformasyon, Computer Engineering and Computer Science and Control, Documentation and Information
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
Video oyunları içerisinde bulunan temsillerin, oyun araştırmalarında ve akademik alanda konuşulurken, endüstrinin gelişimi ile birlikte gittikçe daha kapsayıcı hale geldiği görülmektedir. Ancak, oyunların nasıl oynanacağına ilişkin bakış açısını değiştirerek, eski oyunlarda da temsiller ve kapsayıcılığın varlığını gözlemlemek mümkündür.“Kodlanmış temsil”terimi, açıkça belirtmeden yaratılabilen bir kapsayıcılığın varlığını ima eder ve oyun çalışmaları konusundaki mevcut anlayış yüzeyinin ötesine geçmek için bu bakış açısı değişikliğine ihtiyaç duyar. Bu yazım öncelikle çeşitli farklı tanımları ve kullanım senaryolarını araştırarak“kodlanmış temsil”kavramını tanımlar, ardından üç oyunu“queer oyun”merceğinden inceler ve kodlanmış temsil örneklerini bulmak için oyuncuların görüşlerinin araştırır.
Özet (Çeviri)
Representation in video games, while talked about in the field of game studies and academic research, are shown to grow more and more inclusive as the industry grows. However, it is possible to find more inclusivity in older games by simply changing the perspective of how they can be played.“Coded representation”as a term, suggests the existence of inclusivity without being explicit, and therefore needs this change in perspective to rise beyond the surface of current conception of game studies. This paper first defines“coded representation”through research of various different definitions and usage scenarios, then examines three games under the lens of“queer play”and explores the opinions of players to find instances of coded representation. Later discussed, this paper also offers how this research can be expanded.