Kız çocuğu olan kadınların aşı tereddüttü ve human papilloma virüs aşılamasına ilişkin tutum ve inançları
Vaccine hesitancy of women having daughters and their attitudes and beliefs regarding human papillomavirus vaccination
- Tez No: 957142
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmanın amacı, kız çocuk sahibi kadınların HPV enfeksiyonu ve aşılamaya yönelik tutumları ile aşı tereddütlerini belirlemektir. Çalışma, 15 Şubat–30 Mayıs 2025 tarihleri arasında Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran ve gönüllü olarak katılan 270 kadınla yürütülmüştür. Örneklem büyüklüğü, en az 270 kişi olarak belirlenmiştir. Çalışmada, veri toplamak amacıyla Katılımcı Tanıtım Formu, Aşı Tereddüttü ve Nedenleri Formu ile Karolina HPV Aşılama Tutumları ve İnançları Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 41.72 olup çoğunluğu lise ve üzeri eğitim düzeyine sahiptir. Katılımcıların çoğu HPV aşısını gerekli görse de, aşının güvenliği ve yan etkilerine dair kaygılar, bilgi eksikliği ve toplumsal önyargılar aşı tereddüdüne neden olmaktadır. Kadınların %76.7'si aşının kanseri önlemediğini, %69.6'sı ise infertiliteye yol açabileceğini düşünmektedir. Ayrıca, aşının cinsel aktiviteyi artıracağına dair inançlar da tereddüdünü artırmaktadır. Katılımcıların Karolina HPV Aşılama Tutumları ve İnançları Ölçeği'nden elde ettikleri genel puan ortalaması 33.59±7.37 (min=16.00, max=50.00) olarak bulunmuştur. Bu puanlar, yaş, eğitim düzeyi, gelir seviyesi ve yerleşim yeri gibi sosyodemografik değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermektedir (p < 0.05). Eğitim ve gelir düzeyi arttıkça olumlu tutum puanlarının yükseldiği; kırsal bölgelerde ise aşı tereddüdünün daha yaygın olduğu belirlenmiştir. Çocuğuyla cinsel sağlık konularını konuşabilen ve daha önce Pap-smear testi yaptırmış kadınlar, HPV aşısına karşı daha olumlu tutum sergilemektedir. HPV aşısına yönelik tutumlar yalnızca bilgi düzeyiyle değil; sosyoekonomik durum, sağlık hizmetlerine erişim ve toplumsal önyargılarla da ilişkilidir. Aşı tereddüttünü azaltmak için sağlık eğitiminin yaygınlaştırılması ve güvenilir bilgiye erişimin kolaylaştırılması önemlidir. Kadın sağlığı hemşireleri tarafından yürütülecek eğitim ve danışmanlık programları, bilgi eksikliğini gidermenin yanı sıra toplumsal farkındalığı arttırarak önyargıların azalmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The study aims to specify the attitudes and vaccine hesitancy of women with daughters concerning HPV infection and vaccination. The research which sample is based on G*Power analysis was conducted with at least 270 women who applied to Muğla Training and Research Hospital between 30/02/25 and 30/05/25, and voluntarily participated. In the study, data were collected using the Participant Information Form, the Vaccine Hesitancy and Reasons Form, and the Carolina HPV Immunization Attitudes and Beliefs Scale. The participants' mean age is 41.72 and most completed high school or college. Although the majority of women considers that HPV vaccination is essential, concerns about the vaccine's reliability and side effects, social bias and lack of information cause hesitancy. while 76.7% believes that the vaccine does not prevent cancer, 69.6% believes that it can cause infertility. Additionally, concerns that it may promote sexual activity increase hesitancy. The mean score of Carolina HPV Immunization Attitudes and Beliefs Scale (CHIAS) was 33.59±7.37 (min=16.00, max=50.00). CHIAS scores show significant differences according to sociodemographic characteristics as age, education level, income status, and settlement (p < 0.05). whereas positive attitudes rise with income and education levels, rural areas are more likely to have vaccine hesitancy.Women discussing sexual health with their children and had Pap Smear testing show more positive attitude toward HPV vaccination. Along with knowledge level, attitudes regarding HPV vaccination are also influenced by socioeconomic status, social bias, and access to healthcare services. To reduce vaccine hesitancy, it is essential to expand health education and to facilitate access to reliable information. Women's health nurses' education and counseling services will not only help women fill in information gaps, but they will also significantly raise social awareness and lessen social bias.