Tüketicilerin ilaç tercihlerini etkileyen faktörler üzerine bir araştırma
A study on factors affecting consumers' medicine preferences
  1. Tez No: 957158
  2. Yazar: AYŞENUR ÖZTÜRK KURUMLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KİRACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Yönetim Bilişim Sistemleri, Pharmacy and Pharmacology, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Günümüzde sağlık sektöründe yaşanan gelişmeler, tüketicilere ilaç ve tıbbi cihazlar açısından daha fazla seçenek sunmaktadır. Bu araştırma, tüketicilerin ilaç tercihlerine etki eden faktörleri anlamaya yönelik kapsamlı bir çalışmadır. Araştırma kapsamında, ilaçların sağlık bakanlığı onay yılı, fiyatı, menşei, doğal ya da kimyasal içerikli oluşu gibi çeşitli özellikleri değiştirilerek tüketicilere farklı seçenekler sunulmakta ve bu tercihler üzerinden analizler yapılmaktadır. Çalışmada, seçimin önemi, iyi ruh hali, alana özgü yenilikçilik, kalite algısı, doğal içerik bilinci, nostaljik eğilim, tüketici etnosentrizmi, ürün odaklı ülke imajı, sağlık bilinci ve değer bilinci gibi birçok psikolojik ve demografik ölçek kullanılmaktadır. Bu ölçekler aracılığıyla, tüketicilerin duygusal, ekonomik ve sosyal boyutlardaki tercih dinamikleri incelenmektedir. Araştırmada, ağrı kesici, tansiyon aleti, boğaz spreyi, öksürük şurubu ve merhem ilaçları gibi beş ürün grubu değerlendirilmekte ve her biri için kavramsal model değiştirilerek toplamda beş tekrar yapılmaktadır. Her uygulamada yaklaşık 100 kişilik örneklem grubuna ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler, Jamovi paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Hipotezlerin test edilmesi amacıyla bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA) uygulanmıştır. Elde edilen bulguların, ilaç tercihlerini etkileyen temel unsurların ortaya konulmasına katkı sağlayarak, ilaç firmaları, sağlık politikası yapıcıları ve hizmet sağlayıcılar için yol gösterici olması beklenmektedir. Ayrıca elde edilen verilerin, tüketici davranışı literatürüne ulusal ve uluslararası düzeyde katkı sunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, developments in the health sector offer consumers more options in terms of medicines and medical devices. This research is a comprehensive study aimed at understanding the factors affecting consumers' drug preferences. Within the scope of the research, various features of medicines such as the Ministry of Health approval year, price, origin, natural or chemical content are changed and different options are offered to consumers and analyses are made based on these preferences. Many psychological and demographic scales such as the importance of choice, good mood, field-specific innovation, quality perception, natural content awareness, nostalgic tendency, consumer ethnocentrism, product-oriented country image, health awareness and value awareness are used in the study. The preference dynamics of consumers in emotional, economic and social dimensions are examined through these scales. In the research, five product groups such as painkillers, blood pressure monitors, throat sprays, cough syrups and ointments are evaluated and a total of five repetitions are made by changing the conceptual model for each. A sample group of approximately 100 people was reached in each application. The data obtained from the research was analyzed using the Jamovi package program. In order to test the hypotheses, independent sample t-test and one-way analysis of variance (One-Way ANOVA) were applied. It is expected that the findings will contribute to revealing the basic elements affecting drug preferences and will guide pharmaceutical companies, health policy makers and service providers. In addition, it is aimed that the obtained data will contribute to the consumer behavior literature at national and international levels.