Gamma matris fonksiyonu ve Laguerre matris polinomları
Gamma matrix function and Laguerre matrix polynomials
  1. Tez No: 957157
  2. Yazar: ELİF NUR KÜÇÜKKILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAÇ GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm olan giriş kısmında temel denklem ve önemi ifade edilmiştir. İkinci bölümde bazı tanım, lemma ve teoremler ile Gamma fonksiyonu ve Laguerre polinomlarının tanımları verilmiştir. Üçüncü bölümde Gamma matris fonksiyonu tanıtılmış ve ikinci mertebeden bir matris diferensiyel denklemin Laguerre matris polinomları olarak adlandırılan çözümlere sahip olduğu gösterilmiştir. Dördüncü bölümde Laguerre matris polinomlarının matris doğurucu fonksiyon, indirgeme bağıntısı, Rodrigues formülü ve ortogonallik özelliklerine sahip oldukları incelenmiştir. Tezin beşinci ve son bölümünde ise sonuçlar ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter, the introduction, presents the fundamental equation and its significance. In the second chapter, some certain definitions, lemmas, and theorems are presented, along with the definitions of the Gamma function and Laguerre polynomials. In the third chapter, the Gamma matrix function is introduced and it's shown that the solutions of a second-order matrix differential equation are the Laguerre matrix polynomials. In the fourth chapter, the Laguerre matrix polynomials are examined, revealing that they have properties such as a matrix-generating function, a recurrence relation, the Rodrigues Formula and orthogonality. The fifth and final chapter of the thesis presents the results and suggestions.