Türkiye'de yetiştirilen mısırlarda hektolitre ağırlığı ile ham besin maddeleri ve enerji değerleri arasındaki ilişkilerin saptanması üzerinde bir araştırma
A Research on estimation of relationship between kernel density and nutrients contents, energy values of corn cultivated in Turkey
  1. Tez No: 95718
  2. Yazar: SİNAN YURTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 27
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKİYE" DE YETİŞTİRİLEN MISIRLARDA HEKTOLİTRE AĞIRLIĞI İLE HAM BESİN MADDELERİ ve ENERJİ DEĞERLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN SAPTANMASI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Sinan YURTOĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. İbrahim ÇİFTÇİ Jüri: Doç.Dr. Gühekin YILDIZ Doç.Dr. Şatâk POLATSÜ Doç.Dr. İbrahim ÇİFTÇİ Bu araştırmada Türkiye'de yetiştirilen mısırların hektolitre ağırlığı ile ham besin maddeleri ve enerji değerleri arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Araştırmada Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden toplanan mısır örnekleri içerisinden seçilen 16 adet mısır örneği kullanılmıştır. Hektolitre ağırlığına göre 4 değişik hektolitre ağırlığına sahip mısır örnekleri 4' er paralel olacak şekilde sıruflandınlıruştır. Mısır örneklerinin sınıflandırılması kuru madde bazında yapılmıştır. Kuru madde esasında 1., 2., 3. ve 4.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESARCH ON ESTIMATION OF RELATION SHIP BETWEEN KERNEL DENSITY AND NUTRITENTS CONTENTS, ENERGY VALUES OF CORN CULTIVATED IN TURKEY Sinan YURTOGLU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Assoc. ProfDr.İbrahim ÇİFTÇİ Jury: Doç.Dr. Gültekin YHDIZ Doc.Dr. Şafak POLATSÜ DoçDr. İbrahim ÇİFTÇİ In this experiment, relationship among kernel density and nutrients contents and energy values of corn grown in Turkey were investigated. Sixteen samples of corn which was selected from collected some samples from different regions of Turkey were used in the experiment Corn samples were classified in four different kernel densities with 4 replicates according to results of kernel density. Classification was made based on dry matter (DM) of corn samples. Average kernel densities based on dry matter for I“, 2nd, 3”1 and 4th class of com samples were respectively found 798.70 g/L 831.83 g/L 857.14 g/1 and 881.82 g/1, and differences was significantly important (PSO.OOl). Average crude fat, crude protein, BE k and ME e values based on dry matter for 1°, 2nd, 3rd and 4th class were obtained as 4.31 %, 9.20 %, 4490.7 Kcal/kg and 3784.4 Kcal/kg; 4.37%, 8.86%, 4491.6 Kcal/kg and 3802.5 Kcal/kg; 4.44%, 8.60%. 4491.0 Kcal/kg and 3807.0 Kcal/kg; 5.70% 8.53%, 4554.1 Kcal/kg and 3864. 1 Kcal/kg, respectively.