Bazı fiğ (vicia sativa L.) çeşitlerinin Ankara koşullarında ot verimleri
Forage yields of some common vetch (vicia sativa L.) cultivars under Ankara conditions
  1. Tez No: 95719
  2. Yazar: ŞAFAK GÜLAÇ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER SIRRI SEVİMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI FİĞ (Vida sativa L.) ÇEŞİTLERİNİN ANKARA KOŞULLARINDA OT VERİMLERİ Şafak Gülaç YILDIZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Cafer S. SEVİMAY Bu araştırma, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Deneme Tarlasında 1999 yılında tesadüf blokları deneme deseninde 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Denemede materyal olarak; Karaelçi (L-147), Sanelçi (D3-240), Kubilay 82, Ürem 79, Nilüfer, Uludağ, Emir ve yerel çeşit olarak Çubuk kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere göre, doğal bitki boyu 35.06 - 62.38 cm, ana sap uzunluğu 39.92 - 72.72 cm, ana sapta yaprak sayısı 10.23 - 12.87 adet, yaprakta yaprakçık sayısı 10.87 - 12.33 adet, yeşil ot verimi 538.4 - 1542.0 kg/da, kuru ot oranı % 21.73 - 28.17, kuru ot verimi 126.4 - 340.3 kg/da, ham protein oranı % 20.94 - 24.14, ham protein verimi 29.86 - 74.42 kg/da olarak saptanmıştır. Doğal bitki boyu. ana sap uzunluğu, ana sapta yaprak sayısı, yaprakta yaprakçık sayısı, yeşil ot verimi, kuru ot verimi ve ham protein verimleri arasındaki farklılıklar istatistiki yöndenönemli bulunmuş, Karaelçi, Sanelçi, Uludağ, Kubilay 82 çeşitleri, ham protein verimi, yeşil ot verimi ve kuru ot verimi bakımından en yüksek sonuçlan vermiştir. 2000. 44 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Fiğ (Vida sativa L.), bitki boyu, ana sap uzunluğu, ana sapta yaprak sayısı, yaprakta yaprakçık sayısı, yeşil ot verimi, kuru ot oram, kuru ot verimi, ham protein oranı, ham protein verimi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis FORAGE YIELDS OF SOME COMMON VETCH (Vicia sativa L.) CULTIVARS UNDER ANKARA CONDITIONS Şafak Gülaç YILDIZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Cafer Sırrı SEVİMAY This research was carried out at the experimental field of Department of Field Crop Faculty of Agriculture, University of Ankara as 3 replications in randomised completly block design in 1999. Karaelçi (L-147), Sanelçi (D3-240), Kubilay-82, Orem 79, Nilüfer, Uludağ, Emir and Local common vetch varieties were used as the material in this research. Plant height, main stem length, number of leaf per main stem, number of leaflet per leaf, green forage yield, forage ratio, forage, crude protein ratio and crude protein yield were changed between 35.06-62.38 cm, 39.92-72.72cm, 10.23-12.87, 10.87-12.33, 538.4-1542.0 kg/da. 21.73-28.17, 126.4-340.3, %20.94-24.14, 29.86-74.42 kg/da respectively. Results showed that diffrences between plant height, main stem length, number of leaves per main stem, number of leaflets per leaf, green forage yield, forage ratio, forage yield, crude protein yields were significantly important. Karaelçi, Sanelçi, Uludağ and Kubilay were superior for crude protein, green forage yield and forage yield than the varieties tested. 2000, 44 pagesKEY WORDS : Common vetch (Vicia saliva L.), plant height, main stem length, number of leaf per main stem, number of leaflet per leaf, green forage yield, forage ratio, forage yield, crude protein ratio and crude protein yield.