Kabul kararlılık terapisi temelli psikoeğitim programının anksiyete bozukluğu tanısı alan yetişkinlerde psikolojik esneklik, kabul ve eylem, disosiyatif deneyimler, öznel iyi oluş ve psikolojik semptomlar üzerindeki etkisi
The effect of an acceptance and commitment therapy-based psychoeducation program on psychological flexibility, acceptance and action, dissociative experiences, subjective well-being, and psychological symptoms in adults diagnosed with anxiety disorder
- Tez No: 957181
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı kabul ve kararlılık terapisi temelli psikoeğitim programının anksiyete bozukluğu tanısı alan yetişkinlerde psikolojik esneklik, kabul ve eylem, disosiyatif deneyimler, öznel iyi oluş ve psikolojik semptomlar üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma deneysel model kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini 18 yaş üstü anksiyete bozukluğu tanısı alan yetişkinler oluşturmaktadır. Araştırmaya 36 deney grubu (27 kadın, 9 erkek), 36 kontrol grubu (24 kadın, 12 erkek) olmak üzere toplam 72 kişi dahil edilmiştir. Veriler IBM SPSS 22.0 sürümü kullanılarak analiz edilmiştir. Veri toplama araçlarında katılımcıların demografik bilgilerine ek olarak“Psikolojik Esneklik Ölçeği”,“Kabul ve Eylem Formu 2 (KEF-II)”,“Cernis Hissedilen Anomali Ölçeği (CEFSA)”ve“Yaşam Doyumu ve Kısa Semptom Envanteri (KSE)”kullanılmıştır. Deney grubuna her biri 90 dakika süren 5 haftalık bir psikoeğitim programı uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarından elde edilen ön test ve son test puanlarının karşılaştırılmasında Kovaryans Analizi (ANCOVA) tekniği uygulanmıştır. Gerçekleştirilen analizler sonucunda kontrol grubunda istatistiksel olarak anlamlı bir değişim tespit edilmezken, uygulanan ACT temelli müdahale programının deney grubundaki bireylerin psikolojik esnekliklerini artırmada; kabul ve eylem, hissedilen anomali, psikolojik semptom düzeylerini azaltmada ve yaşam doyumlarını yükseltmede anlamlı düzeyde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of a psychoeducation program based on Acceptance and Commitment Therapy (ACT) on psychological flexibility, acceptance and action, dissociative experiences, subjective well-being, and psychological symptoms in adults diagnosed with anxiety disorders. The research was conducted using an experimental design. The sample consisted of adults over the age of 18 who had been diagnosed with an anxiety disorder. A total of 72 participants were included in the study, comprising 36 individuals in the experimental group (27 females, 9 males) and 36 in the control group (24 females, 12 males). Data were analyzed using IBM SPSS version 22.0. In addition to demographic information, the data collection instruments included the Psychological Flexibility Scale, the Acceptance and Action Questionnaire-II (AAQ-II), the Cernis Felt Sense of Anomaly Scale (CEFSA), the Satisfaction with Life Scale, and the Brief Symptom Inventory (BSI). The experimental group received a five-week psychoeducation program, with sessions lasting 90 minutes each. Analysis of Covariance (ANCOVA) was used to compare pre-test and post-test scores between the experimental and control groups. The results indicated no statistically significant changes in the control group. However, the ACT-based intervention program had a significant positive effect on the experimental group, increasing psychological flexibility and life satisfaction, while reducing levels of acceptance and action difficulties, perceived anomaly, and psychological symptoms.