Tekirdağ Şarap Fabrikası
Tekirdağ Wine Factory
- Tez No: 957182
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ ÖZTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balkan Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, 1931 yılında devlet eliyle kurulan Tekirdağ Şarap Fabrikası'nın kuruluş süreci ile fabrikanın Tekirdağ bölgesine olan ekonomik, sosyal ve kültürel etkilerini çok yönlü biçimde incelemektedir. Cumhuriyet'in erken döneminde benimsenen devletçilik politikası çerçevesinde gerçekleştirilen bu yatırım, yalnızca bir üretim tesisi olmanın ötesinde; bağcılığı teşvik eden, tarım ve sanayi entegrasyonunu amaçlayan ve yerel kalkınmayı önceleyen bir model olarak dikkat çekmiştir. Fabrika, kurulmasından itibaren bölgedeki bağcılık faaliyetlerini desteklemiş, üreticilere güvenli bir pazar sunmuş, istihdam yaratmış ve teknik bilgi aktarımıyla üretim kalitesini yükseltmiştir. Aynı zamanda sosyal ve kültürel alanda da önemli katkılar sunmuş; spor kulüpleri, eğitim faaliyetleri ve kültürel etkinliklerle Tekirdağ'ın toplumsal yaşamında kalıcı izler bırakmıştır. Çalışma kapsamında arşiv belgeleri, Resmî Gazete kayıtları, dönem basını ve akademik literatür titizlikle taranmış; bu kaynaklardan elde edilen veriler ışığında fabrikanın kurumsal yapısı, üretim süreci, ihracat faaliyetleri, özelleştirme süreci ve günümüzdeki durumu analiz edilmiştir. Sonuç olarak Tekirdağ Şarap Fabrikası, yalnızca ekonomik bir girişim değil; aynı zamanda Cumhuriyet'in kalkınma vizyonunun, kamu yararına dayalı üretim anlayışının ve bölgesel modernleşme çabasının somut bir yansımasıdır. Bu yönüyle çalışma, yerel tarih yazımına katkı sunarken, Türkiye'nin sanayi ve tarım politikalarının tarihsel gelişimini anlamak açısından da önemli bir referans niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines the establishment process of the Tekirdağ Wine Factory, which was founded by the state in 1931, along with its economic, social, and cultural impacts on the Tekirdağ region. Initiated within the framework of the statism policy adopted during the early Republican period, this investment stood out not merely as a production facility, but as a model that promoted viticulture, aimed at integrating agriculture and industry, and prioritized local development.From its inception, the factory supported viticultural activities in the region, provided a secure market for producers, created employment opportunities, and improved production quality through the transfer of technical knowledge. It also made significant contributions in the social and cultural spheres, leaving lasting marks on the social life of Tekirdağ through sports clubs, educational initiatives, and cultural events.The study meticulously analyzes archival documents, Official Gazette records, contemporary press materials, and academic literature. In light of the data gathered from these sources, the factory's institutional structure, production process, export activities, privatization process, and its current status have been evaluated.In conclusion, the Tekirdağ Wine Factory represents not only an economic enterprise but also a concrete reflection of the Republic's development vision, a production approach based on public interest, and an effort toward regional modernization. In this respect, the study contributes to local historiography and serves as a valuable reference for understanding the historical development of Turkey's industrial and agricultural policies.