Boşanmış ebeveynlerin anne ve baba algıları ile olumsuz çocukluk yaşantılarının ebeveyn tutumlarını yordaması
Divorced parents' perceptions of their mother and father and their negative childhood experiences predict parental attitudes
  1. Tez No: 957214
  2. Yazar: SELMAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİRE GÜLÇİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın amacı, 18-55 yaş aralığındaki 2-6 yaş çocuğu olan boşanmış bireylerin çocukluk dönemindeki anne-baba algıları ile olumsuz yaşantılarının, yetişkinlikteki ebeveyn tutumlarını ne ölçüde yordadığını incelemektir. Araştırma 200'ü kadın ve 200'ü erkek olmak üzere toplam 400 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada, katılımcıların çocukluk dönemlerinde anne ve babalarına yönelik algılarını değerlendirmek amacıyla“Yetişkin Ebeveyn Kabul-Red Ölçeği Kısa Form (EKRÖ)”, olumsuz çocukluk yaşantılarını ölçmek için“Olumsuz Çocukluk Yaşantıları Ölçeği (ACE)”ebeveyn tutumlarını belirlemek için ise“Ebeveyn Tutum Ölçeği (ETÖ)”kullanılmıştır. Araştırmaya katılan katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma çerçevesinde toplanan verilerin analizinde SPSS 26 programı kullanılmıştır. Yapılan analizler, bireylerin çocukluk dönemlerinde anne ve babalarına ilişkin algıladıkları tutumlarla kendi ebeveynlik tutumları arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Ayrıca, ACE puanlarının yüksek olmasının özellikle otoriter ve aşırı koruyucu ebeveyn tutumlarıyla pozitif yönde ilişkili olduğu bulunmuştur. Anne ve baba algılarının ebeveyn tutumlarını anlamlı düzeyde yordadığı; bu durum olumsuz çocukluk yaşantılarıyla birlikte ele alındığında daha da belirgin hâle gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the extent to which divorced individuals aged between 18 and 55, who have children aged 2 to 6, are influenced by their perceptions of their parents during childhood and adverse childhood experiences in predicting their parenting styles in adulthood. The study was conducted with a total of 400 participants, consisting of 200 women and 200 men. In this study, the“Adult Parental Acceptance-Rejection Questionnaire Short Form (PARQ-SF)”was used to assess participants' perceptions of their mothers and fathers during childhood, the“Adverse Childhood Experiences Questionnaire (ACE)”was employed to measure negative childhood experiences, and the“Parenting Style Scale (PSS)”was used to determine parenting attitudes. A Demographic Information Form was also applied to collect the participants' demographic characteristics. The data collected within the scope of the study were analyzed using SPSS version 26. The analyses revealed significant relationships between individuals' perceptions of their parents during childhood and their current parenting attitudes. Moreover, higher ACE scores were found to be positively associated particularly with authoritarian and overprotective parenting styles. It was also observed that perceptions of the mother and father significantly predicted parenting attitudes, and this predictive power became even stronger when considered together with adverse childhood experiences.