Nörojenik edinilmiş dil bozukluklarında değerlendirme ve terapi süreçlerinde klinik yönetim: Nitel bir araştırma
Clinical management in assessment and therapy processes in neurogenic acquired language disorders: A qualitative study
- Tez No: 957213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM CAN YAŞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapistliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de nörojenik edinilmiş dil bozukluklarıyla çalışan dil ve konuşma terapistlerinin değerlendirme ve terapi süreçlerini nasıl yönettiklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nitel araştırma deseniyle yürütülmüştür. Bu yöntemle, terapistlerin değerlendirme sürecinde kullandıkları araçlar, tercih ettikleri müdahale yaklaşımları, karşılaştıkları zorluklar ve geliştirdikleri çözüm yolları detaylı olarak incelenmiştir. Araştırma, fenomenolojik yaklaşımla ve tematik analiz yöntemiyle yapılandırılmıştır. Bu doğrultuda araştırmanın katılımcılarını nörojenik edinilmiş dil bozukluğuyla çalışan 15 dil ve konuşma terapisti oluşturmaktadır. Katılımcılarla yarı yapılandırılmış çevrimiçi görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen verilerin transkripsiyonları yapılmış ve MAXQDA yazılımıyla analiz edilmiştir. Veri analizi sonucunda 5 ana tema ve 11 alt tema elde edilmiştir. Bulgular, terapistlerin değerlendirme sürecinde hem formal hem de informal yöntemleri birlikte kullandıklarını ve müdahale sürecinde vaka merkezli, esnek yaklaşımlar benimsediklerini göstermiştir. Ayrıca, sistematik bir protokolün olmaması, kaynak yetersizlikleri ve yoğun iş yükü gibi durumların klinik uygulamaları doğrudan etkilediği görülmüştür. Bu araştırma, dil ve konuşma terapistlerine rehberlik etmeyi amaçlamakta ve nörojenik edinilmiş dil bozuklukları alanında standardizasyona ve mesleki gelişime duyulan ihtiyaca vurgu yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how speech and language therapists working with neurogenic acquired language disorders in Turkey manage the assessment and therapy processes. The research was conducted with a qualitative research design. With this method, the tools used by the therapists in the assessment process, the intervention approaches they preferred, the difficulties they encountered and the solutions they developed were examined in detail. The research was structured with a phenomenological approach and thematic analysis method. Accordingly, the participants of the study consisted of 15 speech and language therapists working with neurogenic acquired language disorders. Semi-structured online interviews were conducted with the participants. The obtained data were transcribed and analyzed with MAXQDA software. As a result of the data analysis, 5 main themes and 11 sub-themes were obtained. The findings showed that therapists used both formal and informal methods together in the assessment process and adopted case-centered, flexible approaches in the intervention process. In addition, it was observed that the absence of a systematic protocol, resource insufficiencies and heavy workload directly affected clinical practices. This research aims to guide speech-language therapists and highlights the need for standardization and professional development in the field of neurogenic acquired language disorders.