Acil serviste kontrast nefropatisini önlemede bolus hidrasyon ile sürekli hidrasyon rejimlerinin karşılaştırılması
Comparison of bolus and continuous hydration regimens for the prevention of contrast-induced nephropathy in the emergency department
  1. Tez No: 957215
  2. Yazar: YUNUS EMRE GEMİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇALIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET ACİL SERVİSTE KONTRAST NEFROPATİSİNİ ÖNLEMEDE BOLUS HİDRASYON İLE SÜREKLİ HİDRASYON REJİMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Amaç Kontrast ilişkili akut böbrek hasarı profilaksisinde önerilen izotonik hidrasyon tedavisinin hız ve süresi çalışmalarla netleştirilmemiştir. Uzun süreli tedaviler acil serviste tanısal görüntülemenin aciliyeti ve kısa takip süreleri nedeniyle uygulanamamaktadır. Çalışmamızın amacı bolus hidrasyon rejimlerinin uzun süreli tedavilere non-inferior olup olmadığını ortaya koymaktır. Materyal ve Metod Tek merkezli, prospektif, randomize kontrollü olarak dizayn edilen çalışmada; Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne 10.08.2024 –26.03.2025 tarihleri arasında başvuran kreatinin değerleri referans aralığın üstünde 2 mg/dl'nin altında olan ve kontrastlı bilgisayarlı tomografi çekilen 257 hasta dahil edilmiştir. Hastalar, yaş gruplarına ve cinsiyet değişkenlerine göre tabakalandırılmıştır. Hastalar bolus ve sürekli hidrasyon gruplarına ayrılmış, bolus grubuna prosedür öncesi yarım saatte 500 ml hidrasyon verilip prosedür sonrası 500 ml/sa'ten 2 saat hidrasyon devam edilmiştir. Sürekli hidrasyon grubuna prosedür öncesi 2 saat, prosedür sonrası 8 saat 150 ml/sa'ten hidrasyon verilmiştir. EF
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON OF BOLUS AND CONTINUOUS HYDRATİON REGİMENS FOR THE PREVENTION OF CONTRAST-INDUCED NEPHROPATHY IN THE EMERGENCY DEPARTMENT Objective The optimal rate and duration of isotonic hydration therapy, recommended for the prevention of contrast-associated acute kidney injury (CA-AKI), have not been clearly established in clinical studies. In emergency departments, prolonged hydration protocols are often impractical due to the urgency of diagnostic imaging and limited monitoring time. This study aims to evaluate whether bolus hydration regimens are non-inferior to prolonged hydration protocols. Material and Method This single-center, prospective, randomized controlled study was conducted at the Emergency Department of Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital between August 10, 2024, and March 26, 2025. A total of 257 patients undergoing contrast-enhanced computed tomography (CT) with baseline creatinine levels above the reference range but below 2 mg/dL were included. Patients were stratified by age and gender. They were randomized into bolus and continuous hydration groups. The bolus group received 500 mL of isotonic fluid within 30 minutes before the procedure, followed by 500 mL/hour for 2 hours post-procedure. The continuous group received 150 mL/hour for 2 hours before and 8 hours after the procedure. Patients with ejection fraction (EF)