Yakın partnerden algılanan kabul-reddin sezgisel yeme ile olan ilişkisinde öz tiksinme, öz şefkat ve psikolojik dayanıklılığın aracı rolünün incelenmesi
The mediating role of self-disgust, self-compassion and psychological resilience in the relationship between intimate partner acceptance-rejection and intuitive eating
- Tez No: 957234
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAĞME GÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada, yakın partnerden algılanan kabul-red ile sezgisel yeme arasındaki ilişkide öz şefkat, öz tiksinme ve psikolojik dayanıklılığın aracı değişken etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmaya 24-65 yaş arasında yer alan 281 evli birey katılmıştır. Araştırmada kullanılan Eş Kabul-Red/Kontrol Ölçeği, Sezgisel Yeme Ölçeği-2, Öz-Anlayış Ölçeği, Öz Tiksinme Ölçeği-Gözden Geçirilmiş Form, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği olmak üzere beş adet ölçüm aracı kullanılmıştır. İstatistiksel analiz sürecinde öncelikle normallik ve uç değer analizleri yapılarak veri temizliği sağlanmış, ardından değişkenler arası ilişkileri incelemek amacıyla Pearson Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Aracılık etkilerini test etmek üzere ise Hayes'in geliştirdiği SPSS PROCESS v4.2 eklentisi kullanılarak Çoklu Aracılık Modeli (Model 4) analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, yakın partnerden algılanan red, sezgisel yeme, öz şefkat ve psikolojik dayanıklılık ile negatif yönde ilişkiliyken, öz tiksinme ile ise pozitif yönde ve anlamlı ilişkili bulunmuştur. Öz şefkatin yakın partner kabul-reddi ile sezgisel yeme arasındaki ilişkide anlamlı aracı etkisinin olduğu ancak öz-tiksinme ve psikolojik dayanıklılığın anlamlı bir aracılık etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Bulgular, ilgili alanyazın çerçevesinde ele alınarak tartışılmıştır. İleride yapılacak araştırmalar için yönlendirici önerilerin yanı sıra, konuya ilişkin klinik düzeyde uygulanabilecek müdahalelere dair önerilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is examining the relationship between perceived acceptance-rejection from an intimate partner and intuitive eating while self-compassion, self-disgust and psychological resilience as mediators. The participants of this research were 281 married individuals between the ages of 24-65. Five measurement tools including Intimate Partner Acceptance-Rejection/Control Questionnaire, Intuitive Eating Scale- 2, Self-Compassion Scale, Self-Disgust -Revised Form, Brief Psychological Resilience Scale were used in the study. In the statistical analysis process, firstly, normality and outlier analyses were performed to clean the data, and then Pearson Correlation Analysis was applied to examine the relationships between variables. In order to test mediation effects, the Multiple Mediation Model (Model 4) was analyzed using the SPSS PROCESS v4.2 plug-in developed by Hayes. According to the results of the analysis, perceived rejection from the partner was negatively related to intuitive eating, self-compassion and psychological resilience, while it was positively and significantly related to self-disgust. It was determined that self-compassion had a significant mediating effect on the relationship between intimate partner acceptance-rejection and intuitive eating, but self-disgust and psychological resilience did not have a significant mediating effect. The findings are discussed within the framework of the relevant literature. In addition to guiding suggestions for future research, suggestions for interventions that can be applied at the clinical level are also included.