Çizgi romanlardaki antropomorfik karakterler ve Türkiye örneği
Anthropomorphic characters in comics and the case of Türkiye
  1. Tez No: 957235
  2. Yazar: UMUT SUNKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM TAŞ ALİCENAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çizgi Film (Animasyon) Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Antropomorfizm (insan biçimcilik) insanlık tarihinin başlarından beri sanat alanında kendi gösteren bir olgu olmuştur. Antropomorfik karakterler insanlık tarihi boyunca çoğu kültürde dinden felsefeye, literatürden görsel sanatlara kadar birçok alanda mevcut olmuşlardır. Bu araştırma antropomorfizmin çizgi roman medyasındaki temsillerinin antropomorfizmin alt türleri olan hayvan, bitki, obje, tanrısal ve kavrama dayalı antropomorfizm ile oluşturulmuş karakterler kullanılarak Türkiye'de üretilmiş çizgi romanlardaki karakter örneklerinin dünyadaki başarılı örneklerle karşılaştırılması ve bu türler üzerinden analiz edilmesini içermektedir. Çalışmadan elde edilen bulgularda, ülkemizde antropomorfizmin çizgi roman medyasındaki temsillerinin büyük oranda karikatür (mizah) dergileri ve çocuklara yönelik eğitim dergileri ile sınırlı olduğu görülmektedir. Araştırmanın son bölümünde ise Türkiye'de başarılı antropomorfik karakter kullanan çizgi roman örnekleri DiSalvo, Forlizzi ve Gemperle tarafından ortaya koyulan 4 form üzerinden değerlendirilip elde edilen veriler ışığında Türkiye için antropomorfik karakterlerin yer aldığı bir çizgi roman örneği üretilmiş ve üretilen çizgi romanın sahneleri kullanılarak kesme-çıkarma animasyonu tekniğiyle bir animasyon uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu süreçte çizgi roman üretim süreçleri olan hikâye oluşturma ve senaryo yazımı, sayfa düzeni ve panellerin planlanması, karakter ve mekanların tasarlanması, eskiz çizimlerin yapılması, dijital çinileme (temizleme) ve metinlerin eklenmesi süreçleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Anthropomorphism (human formalism) has been a phenomenon in the field of art since the beginning of human history. Anthropomorphic characters have existed throughout human history in many cultures, in areas ranging from religion to philosophy, from literature to visual arts. This research includes the comparison of the representations of anthropomorphism in comics media with successful examples in the world and analyzing the character examples in comics produced in Turkey by using characters created with anthropomorphism based on animal, plant, object, divine, and conceptual anthropomorphism, which are sub-types of anthropomorphism. The findings of the study show that the representation of anthropomorphism in comics media in Turkey is largely limited to cartoon (humor) magazines and educational magazines for children. In the last part of the study, successful examples of comics using anthropomorphic characters in Turkey are evaluated through the 4 forms put forward by DiSalvo, Forlizzi, and Gemperle, and in the light of the data obtained, a comic book example with anthropomorphic characters is created for Turkey, and an animation application using the cut-out animation technique is created by using the scenes of the produced comic book. In this process, comic book production stages such as story creation and scriptwriting, page layout and panel planning, character and environment design, sketch drawing, digital inking (clean-up), and adding text have been applied.