Sosyal medya kullanımı ve sosyal onay ihtiyacının ortoreksiya nervoza ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between social media use, need for social approval, and orthorexia nervosa
  1. Tez No: 957268
  2. Yazar: BEYZANUR KORKMAZ TAŞPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELMAS MERVE MALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, sosyal onay ihtiyacının görünümle ilişkili sosyal medya bilinci (GİSMB) aracılığıyla, sağlıklı beslenmeye yönelik aşırı ve takıntılı tutumlarla tanımlanan Ortoreksiya Nervoza (ON) üzerindeki etkilerini incelemek amaçlanmıştır. YÖNTEM: Araştırma, 18 yaş ve üzeri 808 katılımcı ile yürütülmüştür. Katılımcılara demografik form, Ortoreksiya Nevroza Ölçeği (ORTO-11), Görünümle İlişkili Sosyal Medya Bilinci Ölçeği ve Sosyal Onay İhtiyacı Ölçeği uygulanmıştır. Yapısal eşitlik modellemesi kapsamında gerçekleştirilen yol analiziyle, GİSMB'nin Sosyal Oonay ihtiyacı ve ON ilişkisinde aracılık rolü oynayıp oynamadığı araştırılmıştır. BULGULAR: Yol analizi sonucunda, sosyal onay ihtiyacının ON üzerinde doğrudan etkisinin bulunmadığı, ancak GİSMB aracılığıyla kısmi dolaylı bir etki gösterdiği saptanmıştır. Ayrıca GİSMB'nin, ON'un davranışsal boyutu ile pozitif; bilişsel boyutu ile negatif ilişkili olduğu görülmüştür. SONUÇ: Sosyal medya kullanımı ve sosyal onay arayışı, ON gelişiminde önemli çevresel etkenler olarak öne çıkarken; bireyin bilişsel tutumları da bu eğilimde belirleyici bir rol oynamaktadır. Bu bulgular, ON'un hem çevresel hem de bireysel faktörlerden etkilenen kompleks bir yapı olduğunu ve bu nedenle bütüncül bir yaklaşımla ele alınması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study aimed to examine the indirect effects of the need for social approval on Orthorexia Nervosa (ON)—a condition characterized by excessive and obsessive attitudes toward healthy eating—through the mediating role of appearance-related social media consciousness (ARSMC). METHOD: The study was conducted with a sample of 808 participants aged 18 years and older. Participants completed a demographic questionnaire, the Orthorexia Nervosa Scale (ORTO-11), the Appearance-Related Social Media Consciousness Scale, and the Social Approval Need Scale. Path analysis, conducted within the framework of structural equation modeling, was used to explore whether ARSMC mediates the relationship between the need for social approval and ON. RESULTS: The results of the path analysis indicated that the need for social approval did not exert a direct effect on ON, but demonstrated a partial indirect effect through ARSMC. Furthermore, ARSMC was found to be positively associated with the behavioral dimension of ON and negatively associated with its cognitive dimension. CONCLUSION: Social media use and the need for social approval emerge as significant environmental factors in the development of Orthorexia Nervosa (ON), while individuals' cognitive attitudes also play a decisive role. These findings indicate that ON is a complex condition influenced by both environmental and individual factors, and therefore, it should be addressed through a holistic approach.