Sigara polikliniğine başvuran hastalarda abstinans yordayıcıları
Predictors of abstinence in patients attending a smoking cessation clinic
- Tez No: 957289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERKER DUMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Tütün kullanım bozukluğu, yalnızca fiziksel bir bağımlılık durumu olmayıp; bireyin psikolojik özellikleri, mizaç yapısı ve duygu düzenleme becerileriyle yakından ilişkili, çok boyutlu bir sağlık sorunudur (1). Sigara bırakma süreci ise, biyolojik yatkınlıklara ek bireysel ve çevresel faktörlerin etkileşimiyle şekillenmektedir (2). Günümüzde sigara bırakmaya yönelik farmakolojik tedavilere rağmen nüks oranları oldukça yüksektir (3). Bu durum, tedavi sürecinde psikososyal özelliklerin dikkate alınmasının gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, sigara bırakma polikliniğine başvuran bireylerde abstinansla ilişkili bireysel (mizaç özellikleri, duygu düzenleme güçlüğü ve dürtüsellik) ve tedaviye yönelik değişkenlerin rolü araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif, kesitsel ve gözlemsel desende yürütülen çalışmaya, Ankara Üniversitesi Sigara Bırakma Polikliniği'ne başvuran 118 hasta dahil edilmiştir. Katılımcıların demografik ve klinik bilgileri toplanmış; Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT), Barratt Dürtüsellik Ölçeği (BIS-11), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Form (DDGÖ-KF) ve TEMPS-A Mizaç Ölçeği uygulanmıştır. Sonrasında sitizin tedavisi başlanmış hastalar ile abstinans durumları arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Bulgular: Sitizin kullanan hastalarda abstinans oranı %46,5 olarak saptanmıştır. Yalnızca sitizin kullanmış grup ile sitizine ek lüzum hali nikotin replasman ürünü (NR) kombinasyonu kullanmış grup arasında abstinans açısından anlamlı fark görülmemiştir (p=0,993). Abstinans grubundaki hastaların tamamı 25 günlük sitizin tedavisini tamamlamıştır. Nonabstinans grubunda FNBT (p=0,012) Abstinans grubuna göre daha yüksektir. Duygu düzenleme güçlükleri (p=0,112) ve dürtüsellik (p=0,118) açısından ise gruplar arası anlamlı fark bulunmamıştır. Lojistik regresyon analizinde değerlendirilen değişkenlerin abstinans üzerinde anlamlı bir yordayıcı etkisi bulunmamıştır." Sonuç: Çalışma bulguları, sitizinin sigara bırakma tedavisinde etkili ve umut verici bir ajan olduğunu göstermektedir. Özellikle tedavi uyumunun sitizin kullanımında abstinans oranını artırdığı görülmüştür. Diğer tedavi seçeneklerine kıyasla düşük yan etki profili, ekonomik erişilebilirliği ve kısa tedavi süresi de göz önünde bulundurulduğunda, sitizin, sigara bırakma polikliniklerinde ilk basamak farmakolojik seçenek olarak değerlendirilebilir. Regresyon analizinde anlamlı bir yordayıcı bulunmaması, sitizinin çalışmadaki örneklem üzerinde bireysel değişkenlerden bağımsız bir etki gösterebildiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Tobacco use disorder is not merely a condition of physical dependence but a multifaceted health problem closely associated with psychological characteristics, temperamental traits, and emotion regulation capacities (1). The process of smoking cessation is shaped by the interaction of biological predispositions with individual and environmental factors (2). Despite the availability of pharmacological treatments for smoking cessation, relapse rates remain considerably high (3). This highlights the necessity of incorporating psychosocial factors into the treatment process. The present study aimed to investigate the role of individual characteristics (temperament, emotion dysregulation, and impulsivity) and treatment-related variables in smoking abstinence among individuals attending a smoking cessation clinic. Materials and Method: This retrospective, cross-sectional, and observational study included 118 patients who applied to the Smoking Cessation Outpatient Clinic of Ankara University. Demographic and clinical data were collected, and participants were administered the Fagerström Test for Nicotine Dependence (FTND), Barratt Impulsiveness Scale (BIS-11), Difficulties in Emotion Regulation Scale – Short Form (DERS-SF), and the Temperament Evaluation of Memphis, Pisa, Paris and San Diego Autoquestionnaire (TEMPS-A). Subsequently, the relationship between cytisine treatment and smoking abstinence was analyzed.. Results: The abstinence rate among patients treated with cytisine was found to be 46.5%. No statistically significant difference in abstinence rates was observed between the group that received cytisine monotherapy and the group that received cytisine in combination with as needed nicotine replacement (NR) (p = 0.993). All individuals in the abstinent group completed the 25-day cytisine treatment. Fagerström Test for Nicotine Dependence (FTND) scores were significantly higher in the non-abstinent group compared to the abstinent group (p = 0.012). However, no significant differences were found between the groups in terms of emotion regulation difficulties (p = 0.112) or impulsivity (p = 0.118). Logistic regression analysis revealed that none of the evaluated variables were significant predictors of abstinence. Conclusion: The findings of this study suggest that cytisine is an effective and promising agent for smoking cessation treatment. In particular, treatment adherence appears to increase abstinence rates among individuals using cytisine. Considering its low side effect profile, affordability, and short treatment duration compared to other options, cytisine may be considered a first-line pharmacological option in smoking cessation clinics. The absence of a significant predictor in the regression analysis suggests that the effect of cytisine in this sample may be independent of individual psychosocial variables.