Milli eğitim bakanlığına bağlı öğretmenlerin fiziksel aktivite, uyku kalitesi ve teknoloji bağımlılığı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Çorum il örneği
Investigation of the relationship between physical activity sleep quality and technology addiction of teachers affiliated to the ministry of national education: The case of corum province
- Tez No: 957290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNER ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, Çorum ilinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda görev yapan öğretmenlerin fiziksel aktivite, uyku kalitesi ve teknoloji bağımlılığı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı bu araştırmanın evrenini Çorum ilinde görev yapan öğretmenler oluştururken; örneklemini, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Çorum ilinde resmi okullarda çalışan 25-65 yaş arasında çalışmaya gönüllü katılan 442 öğretmen (140 kadın, 302 erkek) oluşturmaktadır. Verilerilerin toplanmasında; Kişisel Bilgi Formu,“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi – Kısa Formu”,“Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ)”ve“Teknoloji Bağımlılığı Ölçeği (TBÖ)”ile toplanmıştır. Veriler SPSS 22.0 programıyla analiz edilmiştir. Sayısal değişkenlerin dağılımı Shapiro-Wilk testiyle değerlendirilmiş normal dağılım göstermediği için; gruplar arası farklarda Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis testleri, çoklu karşılaştırmalarda Dunn's testi ve değişkenler arası ilişkilerde Spearman korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between physical activity, sleep quality and technology addiction levels of teachers working in institutions affiliated to the Ministry of National Education in Çorum. The population of this study, in which the relational survey model, one of the quantitative research methods, was composed of teachers working in the province of Çorum, while the sample consisted of 442 teachers (140 female, 302 male) between the ages of 25-65 working in public schools in the province of Çorum in the 2024-2025 academic year who voluntarily participated in the study. In collecting the data, the Personal Information Form, the International Physical Activity Questionnaire Short Form, Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and Technology Addiction Scale (TAS) were used. The data were analyzed with SPSS 22.0 program. The distribution of numerical variables was evaluated with the Shapiro-Wilk test, and since they did not show normal distribution; Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis tests were applied for intergroup differences, Dunn's test for multiple comparisons, and Spearman correlation analysis was applied for relationships between variables.